Conte avaldab Itaalia uue valitsuse koosseisu hiljemalt kolmapäeval

Itaalia peaministri kohusetäitja Giuseppe Conte.
Itaalia peaministri kohusetäitja Giuseppe Conte. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Itaalia endine peaminister ja praegune peaministrikandidaat Giuseppe Conte ütles pühapäeval, et esitab oma uue valitsuse koosseisu hiljemalt kolmapäeval.

"Järgmise nädala algul - mitte esmaspäeval, aga teisipäeval või hiljemalt kolmapäeval - peame olema võimelised" lõpetama läbirääkimised Viie Tähe Liikumise (M5S) ja Demokraatliku Partei (PD) vahel, lausus Conte, kes tegutseb pärast tagasiastumist peaministri kohusetäitjana. 

Pärast kõneluste lõpuleviimist esitab peaministrikandidaat oma valitsuse koosseisu ja programmi Itaalia presidendile Sergio Mattarellale. 

Presidendi heakskiidu korral peaksid peaminister ja uued ministrid ametivande andma neljapäeval ning parlament peaks uue valitsuse koosseisu üle hääletama reedel. 

Conte ütles videosilla vahendusel päevalehele Fatto Quotidiano, et endiste vihavaenlaste M5S-i ja PD vahel valitseb hea tööõhkkond. 

Ministrikandidaatide kohta ütles Conte, et palub mõlemal erakonnal anda talle soovitusi, mitte esitada nõudmisi, et ta saaks ise valida parima meeskonna. 

Läbirääkimised M5S-i ja PD vahel jätkusid laupäeval pärast lühiajalist tüli, mis oli ähvardanud sündiva koalitsiooni kraavi tõugata. 

Varem vaenujalal olnud erakonnad on leppinud kokku valitseda koos, et takistada ennetähtaegseid valimisi, mille abil lootis peaministriks saada marurahvusliku Liiga juht, siseministri kohusetäitja Matteo Salvini. 

President tegi Contele ülesandeks moodustada uus valitsus pärast seda, kui Itaalia populistlik koalitsioon augustis kokku kukkus.

Reedel deklareeris aga M5S, kellel on parlamendis palju enam kohti kui uuel liitlasel, et lepe võib endiselt nurjuda, kui PD ei nõustu selle võtmenõudmistega. 

M5S-i ja PD koalitsioonivalitsusele peavad veel oma heakskiidu andma Viie Tähe Liikumise liikmed. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: