Allikad: Saksamaa kaalub nn varieelarvet, et võlareeglitest kõrvale hiilida

{{1568123040000 | amCalendar}}
Foto: Norbert Schmidt/Imago Images/Scanpix

Saksamaa kaalub sõltumatute avaliku sektori agentuuride loomist, kes võivad riigi nõrgenevasse majandusse investeerida laenuraha, ütlesid Reutersile kolm teemaga kursis olevat allikat. Sellega püüab valitsus hiilida mööda riigi karmidest eelarvereeglitest.

Uute investeerimisagentuuride loomine lubaks Saksamaal kasutada ära madalaid intressimäärasid ning kulutada rohkem raha taristusse ja kliimakaitsesse, võimaldades kulutada seejuures rohkem kui põhiseaduses määratud võlapiiriga seatud, rääkisid allikad Reutersile.

Saksamaa võlapidur lubab riigieelarve puudujäägil ulatuda kuni 0,35 protsendini sisemajanduse kogutoodangust (SKT). See tähendab umbes 12 miljardit eurot aastas. Samas, kui võtta arvesse ka faktoreid nagu majanduskasvu määr, siis võib Berliin järgmisel aastal suurendada riigivõlga vaid viie miljardi euro võrra.

Saksamaa kõigub majanduslanguse piiril ning linnad üle riigi nõuavad riiklikult arengupangalt KfW investeeringuteks kokku hinnanguliselt 138 miljardit eurot.

Allikad selgitasid, et valitsuse kavandatud nn varieelarve, mille alusel võtaksid uued kulutused enda kanda avalikud investeerimisagentuurid, ei kuuluks riikliku eelarve alla. Nende agentuuride võlapiirangud oleks seatud Euroopa Liidu stabiilsus- ja kasvupakti reeglitega. See annaks Saksamaale võimaluse suurendada kulutusi ilma, et omaenda eelarvereeglite muutmiseks kahe kolmandiku parlamendi enamuse toetust nõuda.

"Norral on tema nafta, Saksamaal on tema krediidivõime. See on nagu riiklik ressurss," ütles üks Saksa ametnik Reutersile.

"Kui neid targalt juhtida, võivad sõltumatud avalikud investeerimisagentuurid isegi raha teenida, kui uued võlad enda kanda võtavad," lisas ta.

Minister hoiatas majanduskriisi eest

Saksa rahandusminister Olaf Scholz ütles teisipäeval parlamendis esinedes, et Saksamaal tuleb lähiaastatel välja käia miljardeid eurosid, et ära hoida võimalik majanduskriis. Nõnda vihjas minister võimalikele abipakettidele majanduse turgutamiseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Saksa peamised majandusnäitajad on viimases kahes kvartalis võtnud suuna alla ja see võib asjatundjate sõnul olla märk kaaluka Saksa majanduse jahtumisest.

Minister mainis, et USA ja Hiina kaubandusläbirääkimisel on vaja kiiret lahendust, et hajutada pessimismi.

Minister selgitas, et Angela Merkeli valitsus on rakendanud senisest karmimat eelarveplaneerimist, sealhulgas põhimõtet mitte võtta enam kriisi ajal laenu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: