EL-i mõjukaimad eirasid Itaalia soovi muuta liidu eelarvereegleid

Itaalia euromünt.
Itaalia euromünt. Autor/allikas: Ralph Peters/Imago/Scanpix

Euroopa Liidu mõjukaimate riikide rahandusministrid eirasid laupäeval Rooma üleskutset reformida EL-i eelarvereegleid ning andsid sellega hoobi Itaalia uue Euroopa-meelse valitsuse lootustele.

Helsingis kohtunud rahandusministrid arutasid laupäeval riiklike kulutuste reeglite muutmist, kuid võtmetähtsusega riigid nagu Saksamaa, Prantsusmaa ja Holland saatsid kohale madalama astme ametnikud.

Itaalia peaminister Giuseppe Conte ärgitas sel nädalal parandama ja lihtsustama EL-i stabiilsuse ja kasvu pakti (ESM), mis piirab liikmesriigi eelarve puudujäägi kolmele protsendile sisemajanduse kogutoodangust (SKT). Lisaks kohustab see hoidma riigivõla alla 60 protsendi.

Pakt oli peamine komistuskivi EL-i ja Itaalia eelmise valitsuse suhetes. Suurtes võlgades Itaalia peab esitama lähinädalail EL-ile uue riigieelarve ning teised riigid ei taha teha järeleandmisi riigile, mis järjepidevalt kulutab kõvasti rohkem raha kui talle sisse tuleb.

Prantsuse rahandusministri Bruno Le Maire'i sõnul oleks reeglite muutmise katse liiga vastuoluline ning EL peaks keskenduma teistele väljakutsetele, eriti investeeringutes.

"Suhtun reeglite muutmise mõtetesse väga ettevaatlikult," lausus Le Maire reedel Helsingis enne, kui ta kahepäevaselt kohtumiselt vara ära läks.

Reeglite muutmine saab olema "väga raske, väga pikk ja väga ebakindel", lisas Prantsuse minister, keda peeti selles arutelus võimalikuks Rooma liitlaseks.

Ametnike sõnul käsitleti laupäeval pikalt ette planeeritud arutelul reeglite lihtsustamise viise ja uusi riikide kulutuste mõõtmise viise.

Hollandi juhitud Põhja-Euroopa riikide väitel on Euroopa Komisjon sihilikult tõlgendanud kulutusandmeid järeleandlikult, et liiga palju kulutavatel riikidel oleks rohkem liikumisruumi. Kriitikute sõnul on kehtiv süsteem aidanud mitmel riigil, näiteks Hispaanial, Belgial ja Prantsusmaal vastutusest kõrvale hiilida. 

Komisjoni asepresidendi Valdis Dombrovskise sõnul saab reeglite muutmisega algust teha vaid siis, kui riikidevaheline lepe näib võimalik.

"Peaksime vältima stsenaariumi, kus me avame menetluse teadmata, kuidas me sellega lõpuni jõuame, võtame siis ette pika ja lõhestava väitluse ning hiljem tulemuseni ei jõua," lausus ta.

Itaalia uus rahandusminister Roberto Gualtieri pisendas mõne oma ametivenna puudumist. "Oleme kaemuse algetapis... See arutelu oli mitteametlik," ütles ta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: