Muinsuskaitse peatas Tatramäe karjäärist leitud inimluude tõttu kaevetööd

Luude leiukoht Tatramäe karjääris on tähistatud punase ristkülikuga.
Luude leiukoht Tatramäe karjääris on tähistatud punase ristkülikuga. Autor/allikas: muinsuskaitseamet

Harjumaal Audevälja külas Tatramäe II liivakarjääris leiti kaevandamise käigus inimluud, mistõttu peatas muinsuskaitseamet seal kaevatööd ja ei luba neid jätkata, enne kui on läbi viidud arheoloogiline uuring.

Teate Lääne-Harju vallas asuvast liivakarjäärist leitud inimluudest sai muinsuskaitseamet esmaspäeval, misjärel käisid spetsialistid kohapeal leiukohta üle vaatamas ja selgus, et karjääri põhjapoolse osa pealmises liivakihis leidus lahtiselt paiknevaid inimluid.

Leiukoht on umbes 130 meetrit Keila-Haapsalu maanteest lääne pool.

Jälgi terviklikult säilinud luustikest ega haualohke vaatluse käigus ei tuvastatud, mis ei välista muinsuskaitsjate hinnangul nende olemasolu sügavamates liivakihtides.

Lisaks inimluudele leiti kaks suuremat loomaluu fragmenti ning metalleseme - needi või naela katke.

Seadus lubab muinsuskaitseametil peatada tööd, mis võivad ohustada arheoloogilist leidu või leiukohta. Amet otsustaski peatada kaevetööd Tatramäe II liivakarjääris luude leiukoha alla ja määras tööde jätkamise tingimuseks arheoloogilise uuringu läbiviimise.

Juhul kui paigas peaks ilmnema matusekiht ja terviklikud luustikud, mis viitavad kalmistu olemasolule, otsustab muinsuskaitseamet koos karjääri omanikega, kas see on otstarbekas säilitada või tuleb läbi viia arheoloogilised kaevamised.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: