Brüssel nõudis Prantsusmaalt ja Itaalialt eelarveplaanide täpsustamist

{{1571749620000 | amCalendar}}
Eurotsoon.
Eurotsoon. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjon nõudis teisipäeval Itaalialt ja Prantsusmaalt liigsete kulutuste tõttu selgitusi järgmise aasta eelarveplaanide kohta.

Komisjon nõuab vastust kolmapäevaks ja see võib viia eelarvekavade tagasilükkamise ja uute nõudmiseni. Sarnane pöördumine tehti ka Hispaaniale, Belgiale ja Soomele.

Prantsuse ja Itaalia eelarvekavad kalduvat kõrvale Brüsselile antud lubadustest.

"Itaalia plaan ei vasta 2020. aasta võla vähendamise sihile," seisis EL-i majandusvoliniku Pierre Moscovici ja Komisjoni asepresidendi Valdis Dombrovskise kirjas. 

Rooma loodab, et Brüssel nõustub eelarve puudujäägiga 2,2 protsenti sisemajanduse kogutoodangust. Itaalial on Kreeka järel suuruselt teine euroala võlakoorem.

Prantsuse eelearvekava näeb ette enam kui üheksa miljardi euro ulatuses maksukärpeid majapidamistele, kuid EL hoiatas, et see ei ole kooskõlas Brüsselile antud lubadustega ning Euroopa eelarvereeglitega. 

Komisjon kritiseeris Roomat ja Pariisi ebapiisavates sammudes nõndanimetatud struktuurireformide läbiviimisel, sealjuures pikaajaliste kulutuste nagu pensionisüsteemi ning samuti töövõtuseaduste muutmisel. 

Samas lubavad Prantsusmaa ja Itaalia, et nende eelarvepuudujääk jääb alla kolme protsendi SKT-st, mis vastab EL-i nõudmistele. Prantsuse rahandusministri Bruno Le Maire sõnul on riigi puudujääk 2,2 protsenti SKP-st viimase 20 aasta madalaim. 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: