Saudi Araabias peatus töö rünnaku alla sattunud naftarajatistel

{{1568519220000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Vaade droonirünnakust põlema süttinud Abqaiqi naftatöötlemistehasele Saudi Araabias. Autor/allikas: AP / Scanpix

Saudi Araabia võimud teatasid laupäeval, et rünnakute alla sattunud Abqaiqi ja Khuraisi naftarajatistel on töö ajutiselt peatunud ning seetõttu kahaneb riigi naftaeksport 5,7 miljoni barreli võrra päevas, mis on umbes viis protsenti maailma päevatoodangust. Pühapäeval lubasid Saudi lasta turule oma reservid.

Energeetikaministri Abdulaziz bin Salmani sõnul langes Jeemeni huthi mässuliste korraldatud rünnaku tõttu riigis riikliku naftafirma Aramco tootmine umbes 50 protsenti ehk poole võrra. Aramco kinnitas eraldi teadaandes, et toodang vähenes 5,7 miljonit barrelit päevas.

Väljaande Wall Street Journal hinnangul on see umbes viis protsenti kogu maailma naftatoodangust. Börsil oodatakse, kuidas see mõjub naftahindadele maailmas.

Aramco eestkõneleja kinnitusel tehakse tootmise taaskäivitamiseks tööd ja järgmine ülevaade antakse kahe päeva pärast.

Jeemeni mässulised ründasid laupäeva varahommikul droonidega Abqaidi ja Khuraisi naftarajatisi, mis on ühed suurimad maailmas.

USA president Donald Trump ja välisminister Mike Pompeo mõistsid laupäeval eraldi avaldustes hukka Saudi Araabia naftarajatiste ründamise.

"USA mõistab karmilt hukka tänased rünnakud Saudi Araabia naftarajatistele. Vägivallarünnakud tsiviilpiirkondade ja kogu maailmamajandusele olulise infrastruktuuri pihta vaid süvendavad konflikti ja usaldamatust," kirjutati Valge Maja avalduses, mis järgnes Trumpi ja Saudi Araabia kroonprintsi Mohammed bin Salmani telefonivestlusele.

Välisminister Pompeo tegi samasisulise hukkamõistva avalduse, milles viitas Iraani võimalikule seotusele rünnakutega. "Pole mingeid tõendeid, et rünnakud tulid Jeemenist," kirjutas Pompeo suhtlusvõrgustikus Twitter.

"Kutsume kõiki riike ja avalikkust hukka mõistma Iraani tegevuse. USA teeb koos oma liitlastega tööd, et tagada energiaturgude stabiilse varustatuse ja Iraani vastutuselevõtmise agressiooni eest," ütles Pompeo.

Salman ütles laupäeval telefonikõnes Trumpile, et riik on valmis ja võimeline vastama viimastele mässuliste rünnakutele naftarajatiste vastu.

"Kuningriik on valmis ja võimeline vastu astuma sellele terroristide agressioonile," kinnitas kroonprints viidates Jeemeni huthimässulistele.

Iraan ja Iraak eitavad seotust rünnakuga

Iraani välisministeerium nimetas pühapäeval "tähendusetuiks" USA süüdistusi, et Teheran oli Saudi Araabia naftarajatistele korraldatud droonirünnakute taga.

"Säärased väljatud ja pimedad süüdistused on arusaamatud ja neil puudub tähendus," ütles välissministeeriumi kõneisik Abbas Mousavi, kelle sõnul süüdistuste eesmärk on "õigustada tulevasi samme" islamivabariigi vastu.

Ka Iraagi peaministri kantselei eitas pühapäeval, et Iraagi territooriumi kasutati droonirünnakuteks Saudi Araabia naftarajatistele.

"Iraak on põhiseaduse alusel pühendunud sellele, et hoida ära oma territooriumi kasutamine naaberriikide ründamiseks," vahendas Adel Abdel Mahdi kantselei valitsusjuhi sõnu.

"Iraagi valitsus kohtleb karmikäeliselt igaüht, kes püüab põhiseadust rikkuda," lisati avalduses.

Saudi Araabia siseministeerium kinnitas laupäeval droonirünnakuid Saudi Aramco naftatöötlemiskeskusele ja naftaväljale. Võimude teatel saadi plahvatustest põhjustatud põlengud kontrolli alla.

Rünnakud Saudi energiafirma Aramco naftatöötlemistehastele Abqaiqis ja Khuraisis vähendasid päevatootmist 5,7 miljoni barreli võrra ja nende põhjustatud häired tootmises puudutavad umbes poolt kuningriigi toodangust.

Droonirünnakute eest võtsid vastutuse Jeemeni šiiamässulised huthid, kelle vastu võitleb valitsusvägede kõrval Saudi Araabia juhitav sõjaline koalitsioon.

Ärilehe Wall Street Journal andmeil uurivad ametnikud ka võimalust, et rünnakute käigus tulistati Saudi Araabiasse rakette Iraagist või Iraanist.

Iraagis tegutseb mitu Iraani-meelset relvaraühmitust, asetades Bagdadi oma kahe peamise toetaja - Washingtoni ja Teherani - vastasseisu taustal keerulisse olukorda.

USA välisminister Mike Pompeo süüdistas Saudi naftarajatiste ründamises otsesõnu Iraani, kuigi rünnakute eest võtsid vastutuse huthid.

"Pole mingeid tõendeid, et rünnakud tulid Jeemenist," kirjutas Pompeo suhtlusvõrgustikus Twitter.

"Kutsume kõiki riike ja avalikkust hukka mõistma Iraani tegevuse. USA teeb koos oma liitlastega tööd, et tagada energiaturgude stabiilne varustatus ja Iraani vastutuselevõtmine agressiooni eest," ütles välisminister.

Iraak on kutsunud Ühendriike ja Iraani säästma oma territooriumit omavahelise vastasseisu ilmingutest.

Hiljutised rünnakud Iraaniga seotud Iraagi šiiarühmituste baasidele, mis on omistatud Iisraelile, on tekitanud kartusi olukorra pingestumisest Iraagis.

USA-Iraani vastasseis pole Iraagis sõjalisi tagajärgi seni siiski veel kaasa toonud, kuigi õhulöögid on suurendanud lõhesid Teherani- ja Washingtoni-meelsete jõudude vahel Iraagi poliitikas.

Saudi Araabia võtab rünnaku järel kasutusele reservid

Saudi Araabia võtab kasutusele naftareservid, et tasakaalustada häireid tootmises pärast droonirünnakut kahele suurele naftarajatisele, ütles energiaminister prints Abdulaziz bin Salman pühapäeval. 

"Osa tootmise langusest hüvitatakse reservidest," ütles uus energiaminister avalduses.

Rünnakujärgsed häired tootmises puudutavad umbes poolt kuningriigi toodangust. 

Abqaiq ja Khurais kuuluvad Saudi riiklikule naftafirmale Aramco, mille riik plaanib varsti osaliselt erastada. Rünnakud aga näitavad, et Iraani toetatud huthide relvastusse kuuluvad ballistilised raketid ja mehitamata droonid on tõsine oht Saudi naftarajatistele. Olukord ohustab ka maailma naftatarneid, sest Saudi Araabia on maailma suurim toornaftaeksportija.

Ar-Riyad on ehitanud riigi eri paikadesse viis maa-alust hoidlat, mis võivad mahutada kümneid miljoneid barreleid erinevaid naftatöötlemissaadusi, mida saaks kriisi korral käiku lasta. 

Rajatised ehitati kümnete miljardite dollarite eest aastatel 1988-2009. 

Prints Abdulazizi sõnul peatasid laupäevased plahvatused ka umbes kahe miljardi kuupjala mahus naftapuurimise käigus eralduva gaasi tarneid. 

"Selle tulemusena kahanevad etaani ja veeldatud maagaasi varud 50 protsendi võrra," lausus energiaminister, kelle sõnul ei mõjuta häired siiski Saudi Araabia kütuse-, elektri- ja veevarustust. 

Aramco tegevjuhi Amin Nasseri sõnul töötab energiafirma täiemahulise tootmise tasemele naasmise nimel. 

Abqaiq on maailma suurim naftatöötlemistehas, mille töötlemisvõime on umbes seitse miljonit barrelit päevast ehk umbes 70 protsenti Saudi toodangust. 

See asub maailma suurimate, hinnanguliselt 60 miljardi barreli suuruste varudega Ghawari naftavälja lähedal. 

Abqaiqis töödeldakse ka Shayba naftaväljalt puuritavat naftat. 

Islamikoostöö organisatsioon taunis rünnakuid Saudi naftataristule

Islamikoostöö Organisatsiooni (OIC) välisministrid mõistsid pühapäeval hukka droonirünnaku Saudi Araabia naftarajatistele, milles USA on süüdistanud Iraani.

Droonirünnakute eest Saudi riikliku naftafirma Saudi Aramco kahele naftarajatisele on võtnud vastutuse Jeemeni šiiamässulised huthid, keda toetab Iraan.

Moslemiriike koondav 57-liikmeline organisatsioon peab Iraani liikmeks, kuid esialgu pole selge, kas mõni islamivabariigi esindaja OIC-i välisministrite kohtumisel osales.

Kohtumine kutsuti algselt kokku selleks, et vastata Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu lubadusele annekteerida osa okupeeritud Läänekaldast.

Selle asemel keskendus OIC-i peasekretäri Yousef al-Othaimeeni avaldus rünnakule Saudi naftarajatistele, mis vähendas lühiajaliselt kuningriigi toornaftatoodangut poole võrra.

"Ministrid väljendasid hukkamõistu selle terrorirünnaku suhtes ja tervitasid piirkondlike ja rahvusvaheliste organisatsioonide avaldusi, mis on lükanud tagasi selle Saudi Araabia destabiliseerimisele suunatud agressiooni," seisis Saudi riigimeedia edastatud avalduses.

Välisministrid väljendasid ka solidaarsust Saudi Araabiaga ja oma toetust "meetmetele, mida see on rakendanud terrorismiga tegelemiseks ning oma julgeoleku ja stabiilsuse säilitamiseks".

Allikas: AFP-AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: