Valitsus jätkab riigieelarve arutelu järgmisel teisipäeval

{{1568904540000 | amCalendar}}
Foto: Rahandusministeerium

Valitsus jätkab tuleva aasta riigieelarve läbirääkimisi järgmisel teisipäeval.

Riigieelarve eelnõu koostamisel tugineb valitsus rahandusministeeriumi majandusprognoosile ja kevadel vastu võetud järgmise nelja aasta eelarvestrateegiale.

Eelarvestrateegia eesmärk on planeerida tegevusi ja raha pikemaajaliselt, pidades silmas valitsuse prioriteete, tulevikuprognoose ja üleilmseid trende.

Riigieelarves selguvad järgmise aasta konkreetsed kulud ja tulud, sealhulgas näiteks erinevate valdkondade lõplikud palgafondid.

Eelarve plaanitakse struktuurses defitsiidis ja nominaalses tasakaalus. Eelarve tulude maht ületab taas 11 miljardit eurot, millele lisanduvad välisvahendid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Koalitsioonipartnerite sõnul on eelarve laias laastus koos ja läbirääkimised käivad veel detailide üle.

"Eks põhimõtteliselt on kõik asjad kokku lepitud, aga nii kaua kui kõik ei ole kokku lepitud - nagu eelarvete puhul ikka - ei ole ju midagi kokku lepitud. Siin on vaja veel rehkendusi, arvutusi teha ja ma usun, et teisipäeval vabariigi valitsus saab ka lõplikult pitsati eelarvele alla lüüa ja see on valmis riigikogule üle andmiseks," rääkis Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.

"Mingeid uusi makse või maksutõuse ei ole planeeritud ja järgmisel aastal kindlasti ei tule," lisas ta.

"Palgatõusude osas me täna midagi kinnitada ei saa, aga selge on see, et valitsus väga pingutab selleks, et prioriteetsetes valdkondades mingigi palgatõusu saaks teha ära," rääkis rahandusminister, EKRE aseesimees Martin Helme.

Helme sõnul jäävad nn katuserahad eelarvesse alles. "Regionaalsete investeeringute reserv eelarves, mida riigikogu jagama hakkab, on eelarves sees. Suurusjärk on see, mis ta alati on olnud," sõnas ta.

Neljapäeval võttis Stenbocki majja eelarvet arutama kogunenud valitsust vastu palgatõusu toetuseks piketi korraldanud päästetöötajad. Päästjate keskmine põhipalk on sellest aastast 1000 eurot, 2018. aastal oli päästja keskmine põhipalk 808 eurot. Päästjate põhipalgale lisandub 11 protsenti lisatasu öösel ja topelttasu pühade ajal töötamise eest. Päästeameti soov on aga, et aastal 2020 oleks päästja palk samal tasemel Eesti keskmise palgaga.

Akadeemilised ametiühingud korraldasid neljapäeva ennelõunal Tallinnas ja Tartus meeleavalduse kõrghariduse ja teaduse rahastamise suurendamise toetuseks. Haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Indrek Reimand ütles teadlaste meeleavaldusel Tartus, et mitteametliku info järgi võib tuleva aasta riigieelarve teadusrahastust pisut kosutada. Ühest protsendist SKT-st jäädakse siiski kaugele.

Valitsus on seadnud viis prioriteeti, millest eelarvekõnelustel lähtub: peresõbralik Eesti, sidus ühiskond, teadmistepõhine majandus, tõhus valitsemine ning vaba ja kaitstud riik.

Valitsus peab esitama riigieelarve eelnõu riigikogule hiljemalt kolm kuud enne uue eelarveaasta algust ehk septembri lõpuks.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: