Euroopaliku eluviisi volinikukoht sattus europarlamendi rünnaku alla

Euroopaliku eluviisi kaitse volinikuks pakutud Margaritis Schinas.
Euroopaliku eluviisi kaitse volinikuks pakutud Margaritis Schinas. Autor/allikas: Kenzo Tribouillard/AFP/Scanpix

Euroopa Komisjoni presidendiks valitud Ursula von der Leyen seisis neljapäeval silmitsi Euroopa Parlamendi liikmete vastuseisuga otsusele muuta rändevoliniku ametikoht euroopaliku eluviisi kaitse volinikukohaks.

Nimi on sattunud eurosaadikute, inimõiguslaste ja mõne liikmesriigi kriitika alla, kelle sõnul see meenutab paremäärmuslaste võõravaenuretoorikat.

Europarlamendi suuruselt teine poliitiline jõud, vasaktsentristlikud Sotsialistid & Demokraadid, teatas neljapäeval kirjas Von der Leyenile, et ei saa tema komisjoni toetada, kui ta volinikukoha nimetusele kindlaks jääb.

"S&D rühm ei saa uut Euroopa Komisjoni toetada, kui selle struktuur seob vääralt meie euroopaliku elulaadi kaitse kontseptsiooni migratsiooni ja julgeolekuga," kirjutas fraktsiooni juht Iratxe Garcia Perez.

Seni on Von der Leyen nimetusele kindlaks jäänud, kuid S&D hoiatust tuleb tal tõsiselt võtta, sest 27 voliniku ametisse kinnitamiseks on tal vaja fraktsiooni toetust.

Von der Leyen ise kuulub parlamendi suurimasse rühma - Euroopa Rahvaparteisse (EPP), aga Euroopa Komisjoni presidendiks hääletati ta juulis vaid üheksakohalise enamusega.

Endine Saksa kaitseminister kohtus neljapäeval europarlamendi fraktsioonide juhtidega, et oma meeskonda tutvustada ja kaitsta. Tema sõnul olid kohtumised väga konstruktiivsed.

Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga seotud liberaalse fraktsiooni Renew Europe liider Dacian Ciolos ütles, et Von der Leyen lubas nimetust täpsustada.

Roheliste kaasesimehe Ska Kelleri sõnul ei pakkunud 1. novembril viieks aastaks ametisse astuv Von der Leyen muudatusi välja, kuid ütles, et on debatiks valmis.

Euroopa Parlamendi Eesti saadikuted rääkisid kolmapäeval Vikerraadio saates "Reporteritund", et neis tekitab euroopaliku eluviisi kaitse volinikukoht segadust.

Europarlament alustab 11 päeva pärast volinikukandidaatide sõelumise protsessi, uus Euroopa Komisjon pannakse hääletusele 13. oktoobril.

Vaidlusi tekitanud volinikukohale on nimetatud kreeklane Margaritis Schinas, kel tuleb ühena mitmest asepresidendist hakata tegelema hariduse, integratsiooni, migratsiooni ja piiriülese julgeolekuga.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: