Europarlamendi komisjon ei kiitnud Ungari ja Rumeenia volinikukandidaate heaks

Rovana Plumb.
Rovana Plumb. Autor/allikas: Matteo Gribaudi/imago images/Scanpix

Euroopa Parlamendi komisjon ei kiitnud neljapäeval heaks Rumeenia ja Ungari kandidaate Euroopa Komisjoni voliniku kohale, sest nad ei suutnud anda rahuldavaid vastuseid võimalikku huvide konflikti puudutavatele küsimustele.

Kahe kandidaadi tagasilükkamine on esimene suurem hoop Euroopa Komisjoni tulevasele presidendile Ursula Von der Leyenile, kes on andnud oma 26 volinikust koosneva meeskonna europarlamendile otsustada.

Parlamendi õiguskomisjoni liikmed ütlesid, et Rumeenia sotsialist Rovana Plumb ja Ungari konservatiiv Laszlo Trocsanyi ei suutnud nende kartusi veenvalt hajutada.

Komitee heakskiitu on vaja, et kandidaadid võiksid minna esmaspäeval algavale ametlikule kuulamisele, kui uuritakse igaühe sobivust talle mõeldud ametikohale.

Raskusi nominatsiooniprotsessis oli mõlema kandidaadi puhul oodata. Trocsanyi on Ungari EL-i vastase peaministri Viktor Orbani valitsuse endine justiitsminister, Rumeenia valitsevate sotsialistide ridadesse kuuluv Plumb aga on seotud mitme suure korruptsiooniskandaaliga.

Mida kandidaatidega järgmiseks ette võetakse, ei ole selge.

Parlamendiliikmed saatsid von der Leyenile mõlema kohta kirja, milles väljendatakse muret huvide konflikti üle, ütlesid allikad.

"Mitte keegi ei oska ennustada, mis juhtuma hakkab," ütles vasakpoolne parlamendiliige Manon Aubry ajakirjanikele.

Transpordivolinikuks valitud Plumbil tuli anda selgitust kahe laenu kohta, milles komisjon nägi probleeme. "Ta oli väga nõrk," ütles üks küsitlusel osalenud allikas.

Tundlikule laienemisvoliniku ametikohale valitud Trocsanyile esitati küsimusi sidemete kohta õigusfirmaga, mille ta asutas 1991. aastal enne Orbani valitsusse minekut.

Euroopa Komisjoni uus koosseis peaks astuma ametisse 1. novembril.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: