Iisraeli araablaste parteid toetavad Gantzi saamist peaministriks

Iisraeli president Reuven Rivlin, vasakul, kohtub araabia parteide ühendnimekirja esindajate Ahmed Tibi ja Ayman Odehiga.
Iisraeli president Reuven Rivlin, vasakul, kohtub araabia parteide ühendnimekirja esindajate Ahmed Tibi ja Ayman Odehiga. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Iisraeli araablaste parteid toetavad endise sõjaväejuhi Benny Gantzi saamist järgmiseks peaministriks, teatasid nad pühapäeval.

Araablaste parteide Ühendnimekiri tegi avalduse samal ajal, kui nende liider Ayman Odeh avaldas ajalehe New York Timesi veebiväljaandes arvamusloo, kus rääkis samuti sellest sammust.

Tegemist on araabia parteide esimese sellise toetusavaldusega alates 1992. aastast.

Araablastel on tavaks, et nad ei toeta avalikult ühtki peaministrikandidaati. Araablaste juhitavad parteid ei ole ka kunagi üheski Iisraeli valitsuses olnud.

Iisraeli ekskaitseminister Avigdor Lieberman ütles pühapäeval, et ta ei toeta Benjamin Netanyahut ega Benny Gantzi peaministri kohale pärast teisipäevaseid üldvalimisi, mis ei andnud selget võitjat.

Lieberman, kellest võib saada kaalukeel uue valitsuse moodustamisel, ütles seda ajakirjanikele ajal, mil president Reuven Rivlin alustas kohtumisi parteidega selgitamaks välja, keda nad toetaksid peaministri ametis.

Liebermani ilmalik marurahvuslik Yisrael Beitenu erakond sai 120-kohalises knessetis kaheksa kohta. Araabia parteid said 13 kohta.

Lieberman on kutsunud moodustama ühtsusvalitsust, kuhu kuuluksid Yisrael Beitenu, Netanyahu parempoolne Likud ja Gantzi tsentristlik Sinivalge allianss.

Eksminister ütles, et ei saa praegu toetada Netanyahut, kuna ta on valmis moodustama koalitsiooni ultraortodokssete parteidega.

Liebermani sõnul ei saa ta praegu toetada ka Gantzi, kuna ta võib minna kokkuleppele kas ultraortodokssete parteide või Iisraeli araablaste parteide Ühisnimekirjaga. Lieberman peab araablaste parteisid vaenlasteks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: