Iisraeli president andis Gantzile ülesande uus valitsus moodustada

{{1571852460000 | amCalendar}}
Iisraeli poliitik Benny Gantz.
Iisraeli poliitik Benny Gantz. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Iisraeli president Reuven Rivlin tegi kolmapäeval endisele sõjaväejuhile Benny Gantzile ülesande moodustada uus valitsus ja tuua riik välja oma ajaloo pikimast ummikust.

Pressikonverentsil Jeruusalemmas kutsus Rivlin erakondi üles järeleandmistele, Gantz aga omalt poolt lubas püüda kokku panna liberaalset ühtsusvalitsust.

Pärast tasavägise tulemusega lõppenud üldvalimisi 17. septembril, püüdis Benjamin Netanyahu ebaõnnestunult valitsust kokku panna kuni lõpuks esmaspäeval loobus.

Gantzil on valitsuse moodustamiseks aega 28 päeva ning kui ka temal see korda ei lähe, palub Rivlin parlamendil leppida kokku veel ühes peaministrikandidaadis.

Kui ka sel viisil ei õnnestu uut valitsust saada, võib Iisrael silmitsi seista järjekordsete valimistega, juba kolmandatega aasta vältel.

"Me peame käituma vastutustundlikult Iisraeli kodanike suhtes ja vältima uusi valimisi," lausus Gantz kolmapäeval, lisades, et tema koalitsioonis on ruumi kõigile Iisraeli ühiskonna elementidele. 

Gantzi Sinivalge alliansi ja Netanyahu Likudi läbirääkijad kohtuvad neljapäeval. 

Ühtsusvalitsus võib olla ainus viis ära hoida naasmine hääletuskastide juurde. 

Iisraeli president lubas kolmapäeval, et teeb kõik endast sõltuva kolmandate valimiste ärahoidmiseks.

Netanyahu loobus katsetest valitsus moodustada esmaspäeval

Netanyahu sõnul teavitas ta esmaspäeval president Reuven Rivlinit ei ole suutnud septembrikuiste valimiste järel uut valitsust moodustada.

"Veidi aja eest informeerisin ma presidenti, et annan tagasi oma mandaadi valitsuse moodustamiseks," ütles peaminister oma Facebooki lehele postitatud videos.

Netanyahu süüdistas opositsiooniliidrit Benny Gantzi keeldumises pidada valitsuse moodustamise üle läbirääkimisi peaministri tingimustel.

Rivlin ütles veidi pärast Netanyahu teadaannet, et teeb järgmisena ettepaneku valitsuse moodustamiseks Sinivalge alliansi liidrile Gantzile. Tal on valitsuse moodustamiseks aega 28 päeva nagu oli Netanyahulgi.

Iisraelis peeti 17. septembril tänavu juba teised patiseisuga lõppenud valimised. Netanyahu Likud saavutas 120-kohalises parlamendis 32 ja Sinivalge allianss 33 saadikukohta. Kumbki parteijuht ei saavutanud koos liitlastega parlamendienamust ja katsed rahvusliku ühtsuse valitsust moodustada on seni ebaõnnestunud.

Sinivalge allianss teatas esmaspäeval avalduses, et meediaga manipuleerimise aeg on möödas ja nüüd on aeg tegutseda. "Sinivalge suhtub kindlameelselt liberaalse ühtsusvalitsuse moodustamisse Benny Gantzi juhtimisel, mille poolt Iisraeli rahvas kuu aja eest hääletas," teatas erakond avalduses.

Sinivalge andis selle avaldusega mõista, et püüab piirata usuparteide mõju valitsuse moodustamisele.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: