Väo liiklussõlme ehitamiseks näeb eelarve tuleval aastal ette 8,5 miljonit

Tallinna ringtee Väo lõik.
Tallinna ringtee Väo lõik. Autor/allikas: maanteeamet

Riik eraldab tuleva aasta riigieelarvest amortiseerunud ja liiklusohtliku Väo liiklussõlme ümberehitamiseks 8,5 miljonit eurot.

Eelarvest leiab investeeringud Väo liiklussõlme Tallinna-Narva maantee liiklussõlmede ehitamise rea alt. Tuleval aastal annab riik ehituseks 8,5 miljonit eurot, 2021. aastal aga 5,1 miljonit eurot.

Varem on maanteeamet öelnud, et loodab alustada ehitustöödega hiljemalt tuleva aasta alguses ning liiklussõlm loodetakse valmis ehitada 2021. aasta lõpuks.

Väo liiklussõlme ümberehitamine läheb maksma ligi 20 miljonit eurot, millest Ühtekuuluvusfondi toetus on 85 protsenti.

Ümberehitusega rajatakse mitmetasandiline liiklussõlm, kus Peterburi tee suund tõuseb Tallinna-Narva suunal üle maapinnal asetseva ringristmiku. Rahu tee ja Tallinna ringtee suund ning pöörded on lahendatud maapinna tasandil asetseva ringristmikuga.

Tallinna ringteelt tulles saab tulevikus Peterburi teele Narva suunda pöörata süvendisse rajatud parempöörderajalt. Narva poolt Rahu teele ning Tallinna poolt tulles Peterburi teelt Tallinna ringteele pööramiseks on parempöörderada.

Praegune Väo liiklussõlm on maanteeameti hinnangul täielikult amortiseerunud ja liiklusohtlik. Näiteks hukkus perioodil 2002–2010 liiklusõnnetustes liiklussõlme piirkonnas viis ja sai vigastada 42 inimest. Valdavalt toimuvad liiklussõlme piirkonnas liiklusõnnetused jalakäijatega, kuna seal puuduvad ohutud teerajatise ületuskohad ning jalgteed ja jalgrattateed.

Liikussõlme rajatakse teede eritasandilised ristumised, väljaarvatud Väo tee fooriristmikul. Lisaks ehitatakse neli maanteeviadukti, rajatakse müratõkkeseinad, bussipeatused, veo-, matka- ja sõiduautode parklad ning parklate ja perspektiivse tankla juurdepääsutee.

Väo liiklussõlm on tähtsaim liiklussõlm Eestis, mida läbib suurem osa rahvusvahelistest ja riigisisestest maantee kaubavedudest. See liiklussõlm ühendab omavahel Tallinna, Muuga ja Paldiski sadamat ning rahvusvahelisi maanteid ja piiripunkte ning on üks suurema liiklussagedusega ristmikke.

2016. aastal läbis seda keskmiselt 29 000 autot ööpäevas Narva suunal, 13 000 autot ööpäevas Tallinna ringtee suunal ja 17 000 autot ööpäevas Rahu tee suunal.

Maanteeameti prognoosi järgi kasvab liikluskoormus Narva suunal 2035. aastaks 48 000 autoni ööpäevas.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: