Iisrael soovib araabia riikidega mittekallaletungileppeid

Israel Katz
Israel Katz Autor/allikas: EDUARDO MUNOZ/Reuters/Scanpix

Iisraeli välisminister Israel Katz ütles pühapäeval, et püüab tulevaste rahulepete sissejuhatuseks saavutada mittekallaletungileppeid Pärsia lahe araabia riikidega, kes Iisraeli ei tunnusta.

Ettepaneku üksikasju pole avalikustatud, kuid see annab märku Iisraeli soovist parandada suhteid Pärsia lahe araabia riikidega, kellega tal ei ole ametlikke diplomaatilisi suhteid.

Palestiina territooriumi okupeerimine on olnud araabia riikidega rahulepete sõlmimise peamine takistus. Viimasel ajal on aga vaenlasi hakanud ühendama ühine hirm Iraani ees.

"Ma olen hakanud Ühendriikide toetusel viimasel ajal propageerima poliitilist algatust allkirjastada Pärsia lahe araabia riikidega mittekallaletungilepped," kirjutas Katz Twitteris. "See ajalooline samm teeks konfliktile lõpu ja võimaldaks rahulepete allkirjastamiseni tsiviilkoostööd."

Katzi sõnul arutas ta septembri lõpus ÜRO peaassambleel algatust nii araabia välisministrite kui USA presidendi Donald Trumpi ametist lahkuva suursaadiku Jason Greenblattiga.

Katzi pressiesindaja eeldus üksikasju avaldamast ja nii ei ole teada, kui kaugel minister oma ettevõtmisega on.

Iisraelil on rahulepe ainult kahe araabia riigiga - Jordaania ja Egiptusega. Viimastel kuudel on tulnud aga signaale suhete paranemisest Pärsia lahe riikidega.

Aasta eest kohtus Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu Masqaţis Omaani sultaniga. Katz kohtus juulis Washingtoni külastades esmakordsel avalikult Bahreini välisministriga.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: