ERR Riias: mittekodanikele sündivad lapsed saavad edaspidi automaatselt Läti kodakondsuse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Lätis saavad alates järgmisest aastast sündivad mittekodanike lapsed automaatselt Läti kodakondsuse.

Lätis sündivad mittekodanike lapsed said Läti kodakondsuse ka praegu, kuid vanemail tuli selleks soovi avaldada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nüüd on vastupidi - oma valikust tuleb märku anda siis, kui lapsele soovitakse mõne teise riigi kodakondsust.

Eelmine president Raimonds Vejonis tegi parlamendile koguni kaks korda ettepaneku võimaldada ka mittekodanike lastel saada Läti kodakondsus automaatselt. Eelmine seimi koosseis seda mõtet ei toetanud.

"Minu meelest on aeg panna punkt sellele üleminekulahendusele. Mittekodaniku staatus oli mõeldud ajaks, mil läksime nõukogude perioodist üle oma riiki. See oli vajalik siis kodakondsusküsimuste lahendamiseks," põhjendas Vejonis oma ettepanekut.

Ka praegusel koalitsioonil ei õnnestunud selles küsimuses üksmeelt saavutada ja Rahvuslaste Ühendus hääletas vastu.

"Me sisuliselt täidame selle otsusega Venemaa välispoliitilisi eesmärke ja loome esimese pretsedendi, andes mittekodanikele automaatselt kodakondsuse," kommenteeris seimi liige Janis Dombrava.

Parlamendi liikmeil oli ettepanekuid ka teisest äärmusest - anda automaatne kodakondsus kõigile kuni 15-aastastele noortele või siis kõigile, kes sündinud Lätis pärast 1992. aastat. Läbi läks vaid alles sündivate ilmakodanike automaatse kodakondsuse variant.

"Seda seadusemuudatust tuleb toetada, sest see on kogu riigi huvides," ütles seimi liige Aivars Geidans.

Uus Läti riigipea Egils Levits on eelkäija Vejonisega nõus ja kiidab seimis otsustatu heaks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: