Ministeerium valmistub lobitegevust reguleerima

Janek Mäggi ja Jüri Ratas. Eelmise valitsuse liiget Mäggit on nimetatud ühe tubakatootja lobistiks.
Janek Mäggi ja Jüri Ratas. Eelmise valitsuse liiget Mäggit on nimetatud ühe tubakatootja lobistiks. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Justiitsministeerium valmistub reguleerima poliitilist suhtekorraldust (lobitegevust) Eestis, kavatsedes suveks välja anda sellekohased juhised.

"Plaanime liikuda sammhaaval. Kõigepealt on plaanis järgmise aasta suveks välja anda juhised kõrgetele ametiisikutele huvide konflikti vältimiseks ning huvirühmadega ja lobistidega suhtlemiseks," ütles justiitsministeeriumi pressiesindaja Maria-Elisa Tuulik ERR-ile.

Tema sõnul kavatseb ministeerium teha muuhulgas ettepaneku avalikustada ametiisikute kontaktid huvirühmadega ja nende esindajatega (lobijatega). Selleks avaldatakse veebilehel kohtumise järgselt info lobija nime ja kontaktide, tema esindatavate huvirühmade ja arutluse all olnud teemadega ning samuti arutelu kokkuvõttega.

Vastavalt Euroopa Nõukogu korruptsioonivastase riikide ühenduse GRECO nõuetele peaks juhis hõlmama ministreid ja poliitnõunikke. "Aga meie eesmärk on laiendada seda ringi nendele riigi ja kohaliku omavalitsuse ametnikele, kellel on pädevus iseseisvalt otsuseid vastu võtta ja kes omavad võimalust otsustusprotsessi mõjutada," selgitas Tuulik.

GRECO leidis 2018. aastal läbi viidud hindamisvoorus, et Eesti ministrite kohtumised huvirühmadega peaks tulevikus avalikud olema ning mõned ministeeriumid seda juba teevad, kirjutas ühingu Korruptsioonivaba Eesti tegevjuht Carina Paju eelmisel nädalal ERR-i portaalis.

Varasemalt on justiitsministrid Kristen Michal ja Urmas Reinsalu lubanud tegutsed lobistide registri loomiseks.

Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni juht Katri Raik ütles esmaspäeval ERR-ile, et praegu komisjoni töös olevate teemade lõpuleviimise järel plaanib komisjon võtta ette ka poliitilise lobitegemise.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: