Nestor: usun, et Kaljulaid võlub fraktsioonid ära ({{commentsTotal}})

{{1474994255000 | amCalendar}}

Riigikogu esimees Eiki Nestor usub, et Kersti Kaljulaid, kellele vanematekogu tegi täna ettepaneku asuda presidendikandidaadiks, saab homme fraktsioonidega kohtudes nende poolehoiu.

"Täna ei olnud eesmärk leida küsitluste alusel presidendikandidaat. See oleks olnud hoopis midagi muud. Vanematekogu koosneb kuue fraktsiooni esimeestest ja kolmest juhatuse liikmest. Meie seadsime eesmärgiks leida inimene, kelle puhul võime uskuda, et ta esmaspäeval saab presidendiks valitud. See ei saa põhineda sotsioloogilistel küsimustel, vaid lihtsalt läbirääkimistel, kandidaatide mõtete, nende persoonide läbi arutamistel ja teisiti pole seda võimalik teha," põhjendas Nestor "Ringvaates" Kaljulaiule ettepaneku tegemist.

Tema sõnul õpivad riigikogu saadikud homsete kohtumiste käigus Kaljulaidu rohkem tundma.

"Olen täiesti kindel, et parlamendi saadikud tahavad küsida, katsuda, tunda seda inimest, kui nad varem ei tundnud. Parlamendis on ka palju inimesi, kes teda tunnevad. Nad on juba poliitikas kauem olnud. Kes on uuemal ajal olnud, eriti kui Kersti oli kontrollikojas, siis loomulikult nad ei tea teda," rääkis Nestor.

"Usun, et ta võlub nad ära. Tegemist on lõppkokkuvõttes naisterahvaga, kes on noorem kui 50, kellel on neli last, kes on vanaema, kes on haritud, erudeeritud, laia silmaringiga, tema maailmavaade ei ole minu oma, aga tema arusaamine Eesti vabariigist langeb kokku sellega, mis, ma usun, vähemalt kahele kolmandikule riigikogu liikmetele sobib. Tubli Eesti naine," lisas ta.

See, mille teised kandidaadid läbisid, seisab Kaljulaiul ees

Nestor ütles saates, et kui suvi läbi küsitleti ja arutleti presidendikandidaatide üle, siis Kaljulaiul seisab see kõik alles ees.

"Ma olen kindel, et kandidaat, kellest, ma usun, esmaspäeval saab president, on väga lahtise mõistusega inimene, ta saab väga hästi aru, et kui meid suvi läbi küsitleti, lahti võeti, siis tal seisab see kõik ees. Sellest ta kuskile ei pääse, see käib presidendiameti juurde. Aga ma arvan, et ta on selleks valmis ja vähemalt vanematekogu ühine arvamus oli, et ta suudab seda vastutust kanda," rääkis Nestor.

"Arvan, et kui president saab ära valitud, on ta tõsise ülesande ees ennast tutvustada sama palju kui kõiki neid, keda terve suvi läbi näidati. Usun, et ta saab sellega hakkama. Üldiselt usun, et viie aasta pärast võib-olla kõik ütlevad, et sama president peaks jätkama," lisas riigikogu esimees.

Nestori sõnul ei ole praegu sellist erakonda, kes oleks Kaljulaiu kandidatuuri välistanud.

Poliitilise vastutuse võtmise hetk on esmaspäeval

Reformierakonna fraktsiooni esimene eelistus presidendikandidaadiks oli diplomaat Jüri Luik. Seetõttu palus erakond lõpliku otsuse tegemiseks aega.

Nestor kommenteeris "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et kui Kaljulaid toodi täna vanematekogu ette, siis tehti talle ettepanek kõigi kuue parlamendipartei poolt, teades, et Reformierakond vajab võib-olla mõtlemiseks aega.

Neile poliitikutele, kes on öelnud, et nad ei toeta Kaljulaidu, ütles Nestor, et riigikogu töö on president ära valida ja seda peaks esmaspäeval tegema. Samuti palus tal riigikogu liikmetel unustada ära laupäevasest valimiskogust tulnud pettumustunne.

"Palun unustage kõik pettumused, mis on jäänud veel eelmisest laupäevast, ja võtke asja puhtalt lehelt nagu vanematekogu, kes hakkas uusi kandidaate otsima. Ja uskuge mind, kui te homme selle targa tubli Eesti naisega kohtute, siis teil tekib meeletu soov hääletada tema poolt," ütles Nestor.

"Ma väga loodan, et seekord unustatakse mingid personaalsed sümpaatiad või erakondlikud sümpaatiad. Tegemist on igati tubli inimesega, kes selle ametiga kindlasti väga hästi hakkama saaks. Ma soovin edu homseteks kohtumisteks fraktsioonidega ja usun ka, et esmaspäeval saame presidendi valitud," lisas ta.

Vastates saatejuhi küsimusele, millal keegi presidendivalimiste senise protsessi eest vastutuse võtab, ütles Nestor, et see saab olema esmaspäeval.

"Minu arvates see hetk on esmaspäeval ja selle vastutuse võtab riigikogu ja valib presidendi ära. Üks minu poliitikukarjääri kõige kurvemaid päevi oli eelmine laupäev ja ma usun ka, et kui riigikogu liikmed /.../ homse päeva jooksul kandidaadiga tuttavaks saavad, siis võib-olla on nad minuga samal arvamusel, et tegemist on kandidaadiga, kes on parem kui need, kelle vahel me eelmine laupäev valisime," rääkis Nestor.

Toimetaja: Merili NaelJogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema