Boliivia ekspresident Morales saabus Mehhikosse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1573534980000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Meeleavalduste survel Boliivia presidendi kohast loobunud Evo Morales lahkus esmaspäeva õhtul Mehhiko sõjaväelennuki pardal riigist, teatas Mehhiko välisminister.

Mehhiko välisminister Marcelo Ebrard ütles varem, et tema riik täidab Moralese asüülipalve.

Sõjaväelennuk maandus hiljem Mexico rahvusvahelisel lennuväljal, kus Boliivia endise liidri võttis vastu välisminister Ebrard.

Ebrardi sõnul oli Morales "riigipöörde" ohver.

Morales lubas teisipäeval Mehhikosse saabudes jääda poliitikasse ja jätkata võitlust.

Nimetades ennast riigipöörde ohvriks, kaitses Morales oma samme Boliivia põlisrahva tingimuste parandamisel, öeldes: "On ainult üks rahu, kui sotsiaalne õiglus saavutatakse kõigi jaoks."

2006. aastast alates võimul olnud 60-aastane Morales teatas oma tagasiastumisest pühapäeval, kui oli kolm nädalat kestnud tänavaprotestide järel kaotanud sõjaväe toetuse. Morales oli sunnitud tagasi astuma pärast tema põhiseaduslikult küsitavat tagasivalimist.

Arvestades, et ametist lahkus ka asepresident Álvaro García Linera, on tekkinud küsimus, kes riiki juhib.

Põhiseaduse kohaselt läheb võim üle senati presidendile ja siis alamkoja spiikrile, aga ka nemad on tagasi astunud. Pühapäeval teatas oma valmisolekust riigipea kohused üle võtta senati asejuht, 52-aastane Jeanine Áñez.

Ta tõotas kuulutada peagi välja uued valimised. "Me kavatseme välja kuulutada valimised," ütles senaator Áñez esmaspäeval La Pazis, lubades valimisprotsessi, mis peegeldab kõigi boliivlaste tahet.

Seadusandjad kogunevad teisipäeval, tehes ilmselt Áñezele ülesandeks täita presidendi kohuseid, kuni on läbi viidud valimised ja 22. jaanuariks moodustatud uus valitsus.

Morales põgenes pühapäeval koka-kasvatuspiirkonda Chaparesesse. Esmaspäeval kutsus ta Twitteris opositsiooni üles riiki maha rahustama ja lepitust tooma. Paljud Moralese tippametnikud on samuti tagasi astunud. Mitmed neist on leidnud varjupaiga Mehhiko saatkonnas.

Samal ajal asusid La Pazi poole selle satelliitlinnast El Altost teele sajad Moralese raevukamalt meelestatud poolehoidjad. Opositsioonijuht Carlos Mesa palus Twitteris politseilt kaitset, sest väidetavalt on vägivaldne seltskond lähenemas tema kodule.

AFP fotograafid nägid, kuidas tsiviilisikud La Pazis Moralese poolehoidjaid vahel ka politsei abiga kinni pidasid. Osa kinnipeetuist sunniti tänavale põlvili, käed selja taga.

Poodide ja kontorite luugid olid pärast pühapäevast rüüstamislainet La Pazis ja El Altos luukidega suletud.

Sõjavägi nõustus abistama politseid vägivalla tõkestamisel

Boliivia relvajõud andsid esmaspäeval nõusoleku osutada politseile abi vägivalla tõkestamisel.

"Relvajõudude sõjaline juhatus on kokku leppinud ühisoperatsioonides politseiga, et ära hoida verevalamine ja võitlus Boliivia perekonnas," ütles telepöördumises kindral Williams Kaliman.

La Pazi politseiülem Jose Barrenechea oli varem ärgitanud Kalimani sekkuma, sest politsei ei tule omapead olukorra ohjeldamisega toime. Esmaspäeval süüdati või rüüstati mitmel pool Boliivias mõned väiksemad politseibarakid.

ÜRO ja Ameerika Riikide Organisatsioon (OAS) väljendasid varem muret julgeoleku lagunemise pärast riigis, mis on Moralese ja tema ministrite tagasiastumise järel võimuvaakumis.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: