Boliivia valimiskohus kuulutas Moralesi presidendivalimiste võitjaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kokkupõrked Boliivias Santa Cruzi lähedal.
Kokkupõrked Boliivias Santa Cruzi lähedal. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Boliivia valimiskohus kuulutas neljapäeval Evo Moraelsi ametlikult presidendivalimiste võitjaks. Euroopa Liit, USA, Brasiilia ja Colombia soovitasid samas teise valimisvooru korraldamist, kuna tulemused tekitavad kahtlusi ja on vallandanud avaliku pahameele.

Ameerika Riikide Organisatsiooni (OAS) vaatlusmissioon väljendas muret ja üllatust järsu ja raskesti seletatava muutuse pärast esialgsete tulemuste trendis pärast valimisjaoskondade sulgemist.

Pühapäeval peeti valimiste esimene voor. Teist vooru ei tuleks kahel juhul ehk kui võitja kogub vähemalt 50 protsenti häältest või kui esimeseks tulnud kandidaat kogub vähemalt 40 protsenti häältest ning edestab teiseks jäänud kandidaati vähemalt 10 protsendiga.

Osalised tulemused näitasid pühapäeval, et Moralesel seisab ees teine voor Mesa vastu, kuid valimiskohus avaldas juba esmaspäeval uued osalised tulemused, mille kohaselt on ametisolev president valimised võitnud.

Opositsioon alustas kolmapäeval vaidlusaluste valimistega seoses üldstreiki, mida Morales nimetas parempoolseks riigipöördeks.

Morales lubas ajakirjanikele kõneldes kaitsta demokraatiat ja väljendas veendumust, et ta kuulutatakse pühapäevaste valimiste võitjaks ilma vajaduseta teist vooru korraldada.

Valimiskohtu internetiküljel avaldatud andmete kohaselt sai Morales 47,06 protsenti häältest ja opositsioonikandidaat Carlos Mesa 36,5 protsenti häältest. Loetud on 99,8 protsenti häältest. Tulemus tähendaks, et Morales jääks võimule 2025. aastani.

Vastasleeride meeleavaldajate vahel puhkesid kolmapäeval kokkupõrked riigi suurimas linnas Santa Cruzis, mis on opositsiooni kants. Ööl vastu kolmapäeva süüdati valimisvõimude kontoreid ning La Pazis ja mujal kähmlesid meeleavaldajad julgeolekujõududega.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: