Boliivia president Evo Morales teatas tagasiastumisest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1573441440000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Boliivia president Evo Morales teatas pühapäeval tagasiastumisest pärast seda, kui relvajõud ja politsei loobusid tema toetamisest rohkem kui kolm nädalat kestnud protestides tema tagasivalimise vastu.

"Ma lahkun presidendi ametikohalt," ütles Morales telepöördumises.

Pealinna La Pazi tänavad täitusid koheselt juubeldava rahvahulgaga. Inimesed lasid ilutulestikurakette ja lehvitasid riigilippe.

60-aastane Morales, kes oli olnud riigipea alates 2006. aastast, võitis 20. oktoobril peetud presidendivalimised napi edumaaga, mis andis talle neljanda ametiaja. Opositsioon aga ei tunnistanud tulemusi pettuste ja rikkumiste tõttu häältelugemisel ning alustas meeleavaldusi.

Boliivia raadiojaama PioDoce teatel lahkus Morales pealinnast lennukiga. Lennuki meeskond palus Argentinalt luba kasutada riigi õhuruumi, kuid palve lükati tagasi.

Mitteametlikel andmetel maandus presidendi lennuk Chimore lennuväljal.

Morales: politsei tahab mind ebaseaduslikult vahi alla võtta

Morales väitis, et politsei tahab teda ebaseaduslikult vahi alla võtta.

"Ma kuulutan maailmale ja boliivia rahvale, et üks politseiametnik ütles avalikult, et tal on juhised täitmaks ebaseaduslikku vahistamismäärust minu isiku suhtes," säutsus Morales Twitteris. Ta väitis ka, et "vägivaldsed rühmitused" olid rünnanud tema kodu.

Boliivia tervishoiuminister Gabriela Montano teatas samuti politsei kavatsusest Morales kinni võtta, nimetades seda hullumeelsuseks.

Mehhiko pakub Boliivia presidendile asüüli

Mehhiko ütles pühapäeval, et pakub tagasiastumisest teatanud Boliivia presidendile asüüli. 20 Boliivia valitsusametnikku ja seadusandjat on palunud redupaika Mehhiko saatkonnas La Pazis.

"Mehhiko, kooskõlas oma asüüli ja mittesekkumise traditsiooniga, on võtnud oma ametlikus residentsis La Pazis vastu 20 isikut Boliivia täitev- ja seadusandlikust võimust, seepärast pakume ka asüüli Evo Moralesele," ütles välisminister Marcelo Ebrard Twitteris.

Venezuela liider mõistis hukka "riigipöörde" Boliivias

Venezuela president Nicolas Maduro mõistis pühapäeval hukka "riigipöörde" Boliivias.

"Me mõistame kategooriliselt hukka riigipöörde meie vennast presidendi vastu," säutsus Maduro Twitteris ning kutsus mobiliseerima poliitilised ja sotsiaalsed liikumised nõudmaks "Boliivia põlisrahvaste, rassismi ohvrite elu säilitamist".

Varem esines samalaadse avaldusega Kuuba välisminister Bruno Rodriguez.

Argentina kutsus boliivlasi rahu säilitama ja kõnelusi pidama

Argentina kutsus Boliivia kõiki poliitilisi ja sotsiaalseid jõuda rahu säilitama ja pidama kõnelusi.

Argentina valitsus ütles avalduses, et boliivlased vajavad rahu liikumisel uute valimiste poole. "On väga oluline, et kõik Boliivia poliitilised jõud ja liidrid tegutseksid praegusel tundlikul ajal vastutustundlikult ja vaoshoitult," märgiti avalduses.

Morales astus tagasi pärast seda, et Ameerika Riikide Organisatsiooni (OAS) audit leidis olulisi rikkumisi 20. oktoobril peetud presidendivalimistel, mis andsid talle neljanda ametiaja.

ÜRO peasekretär ja EL kutsusid boliivlasi vaoshoitusele

ÜRO peasekretär Antonio Guterres väljendas pühapäeval sügavat muret olukorra pärast Boliivias. 

Guterres kutsus "kõiki pooli hoiduma vägivallast, vähendama pingeid ja ilmutama maksimaalset vaoshoitust", ütles peasekretäri kõneisik Stephane Dujarric.

Moralese toetajate ja vastaste vahelistes kokkupõrgetes on alates 20. oktoobri valimistest saanud surma kolm ja vigastada üle saja inimese. 

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini kutsus esmaspäeval "vaoshoitusele ja vastutustundlikkusele" Boliivias pärast president Evo Moralese tagasiastumist. 

"Tahaksin väljendada meie selget soovi, et kõik pooled ilmutaksid Boliivias vaoshoitust ja vastutustunnet ning juhiksid riigi rahumeelselt uute usaldusväärsete valimisteni, kus Boliivia rahvas saaks väljendada oma demokraatlikku tahet," ütles Mogherini Brüsselis ajakirjanikele. 

Madrid taunis Boliivia julgeolekujõudude rolli Moralese lahkumises

Hispaania kritiseeris esmaspäeval Boliivia politsei ja sõjaväe rolli president Evo Moralese tagasiastumises pärast neli nädalat väldanud meeleavaldusi. 

"Säärane sekkumine viib meid tagasi hetkede juurde Ladina-Ameerika ajaloos," märkis välisministeerium avalduses. 

Hispaania, Boliivia endine koloniaalvalitseja, ärgitas kõiki Boliivia toimijaid vägivallast hoiduma ja tagama kõigi boliivlaste, teiste seas Moralese, tema perekonna ja valitsuse liikmete turvalisuse.

Hispaania välisministeerium kutsus Boliiviat ka võimalikult kiiresti uusi presidendivalimisi korraldama, sest need on parim viis riigi kriisist välja viimiseks. 

Moskva taunis Moralese tagasiastumiseni viinud "vägivallalainet"

Venemaa mõistis esmaspäeval hukka Boliivia opositsiooni meeleavaldused, mis viisid president Evo Moralese tagasiastumiseni, väites, et need vallandasid vägivallalaine. 

"Jälgime murega sündmuste dramaatilist arengut Boliivias, kus opositsiooni valla päästetud vägivallalaine ei lubanud Evo Moralesel oma presidendimandaati lõpetada," märkis Vene välisministeerium avalduses. 

Vene välisametkond väljendas sügavat muret sündmuste üle, mis järgisid "riigipöörde stsenaariumit", ning märkis, et Moralese valitsus oli valmis otsima dialoogi teel konstruktiivseid lahendusi. 

Ministeeriumi teatel kutsub Venemaa kõiki Boliivia poliitilisi jõude tervele mõistusele ja otsima põhiseaduslikku väljapääsu kujunenud olukorrast.

"Kutsume kõiki Boliivia poliitilisi jõude tervele mõistusele ja vastutustundele, otsima rahu ja riigiasutiste juhitavuse ning kõikide kodanike õiguste ning riigi ühiskondliku ja majandusarengu huvides põhiseaduslikku väljapääsu kujunenud olukorrast riigis, millega meid seovad sõpruse, asjaliku ühistegevuse ja vastastikku kasuliku koostöö suhted," seisis välisametkonna avalduses. 

Ministeerium arvestab, et sedalaadi vastutustundlikku lähenemist ilmutavad kõik maailmakogukonna liikmed, Ladina-Ameerika piirkonda mitte kuuluvad mõjukad riigid ja rahvusvahelised organisatsioonid. 

Alates 2006. aastast Boliiviat valitsenud Morales külastas Venemaad viimati juulis. 

Vene föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov ütles, et Venemaa on valmis suhtlema Boliivia seaduslike võimudega, sh valitava uue parlamendiga.

"Võime sõbralikule Boliivia rahvale soovida vaid võimalikult peatset kriisist pääsemist, viia läbi valimised ja naasta tavaelu juurde. Meie omalt poolt oleme valmis jätkama suhtlust riigi seaduslike võimudega, sh parlamendi uue koosseisuga, kui see valitakse," kirjutas Kossatšov Facebookis esmaspäeval Boliivia sündmuste kohta.

Peskov: Morales ei ole palunud Venemaalt asüüli

Venemaal ei ole olnud kontakte Boliivia presidendi kohalt tagasi astunud Evo Moralesega ning ta ei ole palunud Venemaalt asüüli, ütles esmaspäeval Kremli pressisekretär Dmitri Peskov. 

"Moskval ei ole olnud kontakte ei härra Moralese ega tema esindajatega. Keegi ei ole varjupaika palunud," ütles Peskov vastuseks küsimusele, kas Venemaa on valmis andma Moralesele asüüli.

Kremli-meelse telekanali juht pakkus Moralesele tööd

Kremli-meelse telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan tegi esmaspäeval ettepaneku, et opositsiooni survel Boliivia presidendi kohalt tagasi astunud Evo Morales võiks kanalisse tööle tulla. 

"Pakun Moralesele huvitavat tööd RT hispaaniakeelses programmis," kirjutas Simonjan Telegrami-postituses. 

Kanali juht lisas, et Ecuadori endine president Rafael Correa on juba üle aasta juhtinud RT hispaaniakeelse programmi poliitilist vestlussaadet.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: