Tallinn loobus Tondi ja Tehnika tänava estakaadiga ühendamise plaanist

Pärnu maantee ja Rapla tänava nurk, kuhu kerkib 13-korruseline büroohoone.
Pärnu maantee ja Rapla tänava nurk, kuhu kerkib 13-korruseline büroohoone. Autor/allikas: Google Maps

Tallinn heitis kõrvale plaani ehitada Tondi tänava pikendusena üle Pärnu maantee, Juurdeveo ja Kauba tänava vahelise kvartali Tehnika tänavani viiv pikendus, sest niisugust lahendust ette näinud Tallinna üldplaneering pärineb aastast 2001 ega arvesta abilinnapea Andrei Novikovi sõnul praeguse tegelikkusega.

Pärnu maantee ja Rapla tänava nurka pidanuks Tallinna üldplaneeringu kohaselt tulevikus läbima Tehnika tänavale viiv Lõunaväila haru. Möödunud aastal kehtestatud Pärnu maantee 113 detailplaneeringu järgi kerkib sinna 2021. aastaks hoopis uus 13-korruseline büroohoone koos neljakorruselise parkimismajaga.

Kinnistu detailplaneeringus on ära toodud ettepanek muuta Lõunaväila ehitamiseks mõeldud tänavakoridori ja loobuda ühendustee rajamisest.

Andrei Novikov ütles ERR-ile, et tegelikkuses ei oleks olnud otstarbekas rajada Tehnika tänavalt pikka kõrget estakaadi üle raudtee ja Kitseküla elukvartali ning Pärnu maantee kuni Tondi tänavani.

"Estakaad hõlmaks umbes kaks hektarit hoonestatud kinnistuid. Lõunaväila algsed plaanid olid koostatud ajal, kui suurem osa maast ei kuulunud eraomandisse, see tähendab enne või vahetult maareformi ajal ning tänases kontekstis oleks toonaste plaanide realiseerimine ebamõistlikult kulukas ja seotud paljude maade väljaostmise ning hoonestuse ehk elukvartali, mis osaliselt miljööala, lammutamisega," selgitas ta.

Novikovi sõnul oli mõistlikum ühendada Laagna tee Järvevana teega olemasolevaid tänavaid mööda ehk rajada Filtri tee ühendus Tehnika tänava kaudu Järvevana teega. Praeguseks on suurem osa Lõunaväilast tehtud - Ülemiste liiklussõlme väljaehitamisega ühendati Järvevana tee Peterburi maanteega.

Abilinnapea märkis, et Tallinna üldplaneering on praeguseks oma aktuaalsuse kaotanud, sest 2001. aastal vastu võetud planeeringut hakati valmistama 1990-ndatel ja seetõttu peegelduvad selles veel nõukogude aja mõjud. Kuna planeeringu valmimisajal erastamine alles käis, ei arvesta osa seal ette nähtud lahendusi ka eraomandiga.

Pärnu maantee 113 detailplaneeringuga viidi seega olukord päriseluga kooskõlla ning Novikovi sõnul läheb Tallinn tulevikus üldse üle linnaosapõhistele detailplaneeringutele.

Pärnu maantee 113 hoones 13 korrusele tuleb 3900 ruutmeetrit üüripinda, parkimismaja ja katuseterrass. Lisaks büroodele kavandatakse sinna ka äripindu ja restorane.

Pärnu maantee ja Rapla tänava nurgale ehitatav hoone. Autor/allikas: Hepsor

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: