Malta ärimees sai süüdistuse ajakirjaniku mõrvajuhtumis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Yorgen Fenech (keskel).
Yorgen Fenech (keskel). Autor/allikas: Stringer/AFP Photo/Scanpix

Malta ärimehele Yorgen Fenechile esitati laupäeval süüdistus ajakirjanik Daphne Caruana Galizia mõrva kaasosaluses 2017. aastal.

Fenech ei tunnistanud end süüdi selles ega veel neljas süüdistuses, mille hulgas on kriminaalsesse grupeeringusse kuulumine, vahendas BBC.

Caruana Galizia mõrva uurimine on kõigutanud Malta valitsust ning peaminister Joseph Muscatile avaldatakse survet tagasiastumiseks. Peaministrit süüdistatakse kõrgete poliitikute kaitsmisega õigusemõistmise takistamises. Nädala algul tõotas ta tagasi astuda, kui peaks ilmnema tema seos mõrvaga.

Sel nädalal astusid tagasi kaks ministrit ja Muscati kantseleiülem Keith Schembri. Teisipäeval kinni peetud Schembri lasti aga neljapäeval süüdistuseta vabaks ning see tundub maltalastele kinnimätsimisena.

Reede hommikul teatas Muscat, et tapmise peamisele kahtlusalusele ärimees Yorgen Fenechile ei anta puutumatust, et ta avaldaks uurijatele, mida tema juhtunu kohta teab.

Fenech, kelle ärihuvid ulatuvad energiasektorist turismini, peeti kinni eelmisel nädalal jahi pardal, millega ta olevat kavatsenud Maltalt põgeneda.

Kinnipidamise alus oli mõrvaplaani väidetava vahemehe, taksojuhi Melvin Theuma vabastamine. Peaminister andis Theumale armu tingimusel, et ta nimetab ajakirjaniku mõrva korraldajad.

Fenechi kinnipidamisele järgnes Schembri ja turismiministri Konrad Mizzi tagastumine ning majandusminister Chris Cardona teade ametivolituste peatamisest.

2017. aasta 16 oktoobril autopommiplahvatuses hukkunud populaarne ajakirjanik ja blogija Caruana Galizia süüdistas oma artiklites Malta poliitikuid korruptsioonis ja demokraatlike institutsioonide õõnestamises.

Süüdistatavate hulgas olid Schembrit ja Mizzit, kumbki ei ole süüd omaks võtnud. Caruana Galizia väitis ka, et Cardona külastas Saksamaal ametireisil viibides bordelli.

Kohtus avalikustatud e-kirjadest selgub, et nii Schembri kui Mizzi said raha Fenechile kuuluvalt Dubai firmalt 17 Black.

Caruana Galizia perekond osutas, et Schembril ja Fenechil on ühine arst, kes väidetavalt vahendas oma patsientide salajasi teateid.

Politseijuurdlusele lähedased allikad ütlesid AFP-le, et uurijad ei ole Fenechi usaldusväärsuses veendunud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: