Uuring: suurim potentsiaal toetust kasvatada on sotsidel, väikseim EKRE-l

Sotsiaaldemokraadid.
Sotsiaaldemokraadid. Autor/allikas: Erlend Štaub

Sotsiaaldemokraatlik Erakond on teine eelistus igal neljandal valijal, samas kui EKRE on teine eelistus vaid üheksal protsendil, selgus Turu-uuringute AS-i küsitlusest.

Uuringufirma palus vastajatel öelda, milliste erakondade poolt oleksid nad valmis veel hääletama ja milliste erakondade poolt nad kindlasti ei hääletaks.

Teised eelistused näitavad erakondade potentsiaali oma valijaskonda suurendada, kui valija senine esimene eelistus peaks pettumust valmistama. Detsembris oli 25 protsendi valijate jaoks teine eelistus Sotsiaaldemokraatlik Erakond.

Teisel kohal oli parlamendiväline Eesti 200, keda nimetas oma teise eelistusena 20 protsenti. 19 protsendi valijate jaoks oli teine eelistus Keskerakond, 16 protsendi valijate jaoks Reformierakond ja 12 protsendi valijate jaoks Isamaa.

EKRE potentsiaal teiste parteide arvelt oma toetust kasvatada oli parlamendiparteidest väikseim - vaid üheksa protsenti valimiseelistusega vastajatest nimetas oma teise eelistusena EKRE-t.

56 protsenti välistab EKRE 

Turu-uuringute AS uuris ka, millise erakonna poolt valija mitte mingil juhul ei hääletaks. Selles arvestuses oli kindel liider EKRE, keda ei valiks 56 protsenti neist, kes oma suhtumist väljendasid.

Teisel kohal nn ebapopulaarsuse edetabelis on endiselt Reformierakond, keda kindlasti ei valiks 33 protsenti.

Kolmandal kohal on vastuseis Keskerakonnale, keda ei valiks 27 protsenti.

Kui vaadata, milliste erakondade valijate seas on millistele erakondadele suurim vastuseis, jookseb piir üsna selgelt teljel koalitsioon versus opositsioon ehk vastuseis EKRE-le on suurim Reformierakonna (üle 80 protsendi) ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (77 protsenti) valijate seas.

Samas peaks EKRE jaoks olema alarmeeriv, et ka 40 protsenti Isamaa ja 39 protsenti Keskerakonna valijatest mitte mingil juhul EKRE-t ei valiks.

EKRE valijad omakorda ise välistavad kõige jõulisemalt liberaalseid väärtusi esindavate erakondade ehk Reformierakonna (72 protsenti) ja Sotsiaaldemokraatide poolt (53 protsenti) hääletamise.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: