Euroopa Komisjon süsinikulekkest: me ei ole naiivsed

Vivian Loonela.
Vivian Loonela. Autor/allikas: Euroopa Komisjon

Euroopa Komisjoni esindaja kinnitusel mõistetakse seal suurepäraselt kliimaplaanidega kaasneva niinimetatud süsinikulekke ohtu ning seepärast asutakse sellega ka viivitamatult tegelema.

"Mis puudutab saaste üle piiride kandumist, siis komisjon ei ole siin naiivne," ütles Euroopa Komisjoni rohelise kokkuleppe valdkonna kõneisik Vivian Loonela reedel ERR-ile.

"Kui on võtame näite, kus Euroopa tööstus on investeerinud kliimapõhistesse muudatustesse, aga samal ajal imporditakse sarnaseid tooteid kolmandatest riikidest, kus on märgatavad  heitemäärad, siis loomulikult ei ole lahenduseks naiivselt öelda, et las see saaste olla kuskil mujal," lisas ta.

Euroopa Liidu liidrid otsustasid neljapäeval võtta suuna kliimaneutraalsuse saavutamiseks 2050. aastaks ning rõhutasid, et seda tuleks teha nii, et säiliks EL-i konkurentsivõime ja hoitakse ära kasvuhoonegaaside heite ülekandumine kolmandatesse riikidesse. "Sellega seoses võtab Euroopa Ülemkogu teatavaks komisjoni kavatsuse esitada ettepanek piiril kohaldatava süsinikdioksiidi kohandusmehhanismi kohta, mis puudutab CO2-mahukaid sektoreid," öeldakse ülemkogu järeldustes.

"Roheleppe eesmärk on muuta Euroopa majandust nii, et see panustaks positiivselt kliimaneutraalsuse saavutamisse. Aga samuti on vaja selgitada oma rahvusvahelistele partneritele, et ka nende huvides on muuta oma tööstust ja majandust keskkonnasäästlikumaks," rääkis Loonela.

Euroopa Komisjon, millel on Euroopa Liidus õigus seadusandlikke algatusi teha, ei ole veel otsustanud, mil tulla välja ettepanekutega piiril kohaldatava süsinikdioksiidi kohandusmehhanismi kohta.

"See nõuab põhjalikku ettevalmistust, arvestamist Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reeglitega, kuidas piiriülest kaubandust maksustatakse. Komisjoni eesmärk on jätkuvalt, et Euroopa Liidu ettevõtete konkurentsivõime oleks tugev," ütles Loonela. Tema sõnul on "juriidiliselt nuputamist päris palju, kuidas seda õigesti teha".

 "Aga kuna nüüd ka ülemkogu selle üle rõhutas, siis see on kindlasti midagi, millega hakatakse kiiresti tegelema," rõhutas Loonela.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: