Prantsusmaal kestev streik pensionireformi vastu on tekitanud liikluskaose

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Liiklusummik Pariisi lähistel. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Prantsuse töölised õpetajatest kuni advokaatide, arstide ja Eiffeli torni töötajateni välja kõndisid teisipäeval töölt minema, et protestida pensioniea tõstmise vastu ning hoida kinni sotsiaalsüsteemist, mida ettevõtjasõbralik president nende arvates lammutada tahab. Eriti silmatorkav on olnud päevi kestnud streikidest tingitud liikluskaos.

Liiklejad ja turistid seisid silmitsi 13. päeva järjest streigi tõttu sisuliselt seiskunud ühistranspordisüsteemiga, sest ka transporditöölised jätkasid streiki pensionisüsteemi toetuseks, mis lubab mõnedel neist minna pensionile juba 50. eluaastates. Lapsevanemad ei saanud lapsi kooli viia ja mitu tähtsat eksamit tühistati, sest protestidega liitusid ka õpetajad.

Haiglad nõudsid teisipäeval osade tööliste tööletulekut, sest streikima asusid ka medõed, arstid ja apteekrid. Nad üritavad päästa kunagi heal järjel olnud avalikku haiglasüsteemi, mis ägab aastaid kestnud kärbete all.

Politsei barrikadeeris presidendi tööruume võõrustava Élysée palee mõni tund enne teisipäeva pärastlõunat pealinnas algavat meeleavaldust. Võimud pelgavad kollavestide ja teiste väidetava majandusliku ebavõrdsuse pärast pahaste radikaalsete demonstrantide vägivalda.

Surve president Emmanuel Macronile kasvab, sest esmaspäeval astus väidetava huvide konflikti tõttu tagasi üks pensionireformi arhitekte.

Senini hoiab valitsus kinni plaanist tõsta pensioniiga 64 aastale, kuid tegi eelmisel nädalal järeleandmise, kui lükkas reformi rakendumise edasi ja avas ukse uutele kõnelustele. Valitsuse pressiesindaja Sibeth Ndiaye rõhutas telekanalile BFM: "Reform püsib... Me ei võta seda tagasi."

Viimastel aastatel on mitu Euroopa riiki kas pensioniiga tõstnud või pensioni suurust kärpinud. Eesmärk on hoida ühte sammu eluea pikenemise ja majanduskasvu aeglustumisega. Macroni sõnul peab Prantsusmaa sama tegema.

Ametiühingud pelgavad, et inimesed peavad töötama kauem ja saavad tulevikus vähem pensioni. Küsitluste järgi toetavad streiki pensionireformi vastu vähemalt pooled prantslased.

Aga pahameel streikide vastu kasvab. Teisipäeval töötas tavarežiimis vaid kaks Pariisi metroo 16-st liinist ja vaid veerand siseriiklikest kiirrongiliinidest. Streik mõjutab ka rahvusvahelisi ronge.

Raudteefirma SNCF-i ametiühingud tahavad streikida läbi jõulupühade ning valitsus üritab kiirelt lahendusi leida.

Pariisi piirkonnas on ulatuslikud liiklusummikud, mille koguulatus on Prantsuse meedia teatel kuni 600 kilomeetrit.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: