Riigikohus hakkab arutama Rail Balticu trassi vaidlustamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Rail Baltic kunstniku nägemuses.
Rail Baltic kunstniku nägemuses. Autor/allikas: RB Rail

Riigikohus võttis menetlusse mittetulundusühingute ARB (Avalikult Rail Balticust)ja Eesti Looduskaitse selts kassatsioonkaebused kohtuasjas, milles MTÜ-d vaidlustasid riigihalduse ministri kehtestatud Rail Balticu trassi maakonnaplaneeringud.

MTÜ-d leidsid halduskohtule esitatud kaebustes, et maakonnaplaneeringud on õigusvastased nii menetluslike rikkumiste tõttu kui ka sisuliselt. Kaebajate hinnangul oleks Rail Balticu jaoks tulnud kasutada olemasolevat raudteetrassi. Nende hinnangul ei selgitatud piisava põhjalikkusega välja trassi asukoha keskkonnaseisundit ja raudtee mõju looduskeskkonnale, sealhulgas kaitstavatele linnuliikidele.

Tallinna halduskohus ja Tallinna ringkonnakohus jätsid kaebused rahuldamata. Kolampäevase määrusega võttis riigikohus MTÜ-de kaebused menetlusse.

Samade maakonnaplaneeringute vaidlustamiseks esitatud MTÜ Eesti Geograafia Seltsi kassatsioonkaebuse jättis riigikohus menetlusse võtmata.

Tallinna ringkonnakohus jättis 21. juunil tehtud otsusega rahuldamata MTÜ Avalikult Rail Balticust (ARB) ja MTÜ Eesti Looduskaitse Selts apellatsioonkaebuse Tallinna halduskohtu otsuse vastu. Halduskohus ei nõustunud mullu septembris, et riigihalduse ministri poolt kehtestatud Rail Balticu maakonnaplaneeringud on õigusvastased.

Täpsemalt soovisid MTÜ Avalikult Rail Balticust (ARB) ja MTÜ Eesti Looduskaitse selts (ELS)riigihalduse ministri kolme käskkirja tühisuse tuvastamist või tühistamist. Nende kolme käskkirjaga kinnitas 2018. a veebruaris toonane riigihalduse minister Jaak Aab Rail Balticu maakonnaplaneeringud Harju, Rapla ja Pärnu maakonnas ehk kogu Eesti territooriumil asuva trassi ulatuses.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: