Nissani endine juht Ghosn pages Jaapanist Liibanoni

{{1577763900000 | amCalendar}}
Carlos Ghosn Jaapanis valve all.
Carlos Ghosn Jaapanis valve all. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Nissani skandaalne endine juht Carlos Ghosn saabus ootamatult Liibanoni, pagedes Jaapani võimude määratud koduarestist.

"Ghosn saabus Beiruti lennuväljale, kuid pole selge, kuidas ta Jaapanist lahkus," teatas julgeolekuallikad.

Ghosn kinnitas ise teisipäeval, et saabus Jaapanist Liibanoni, ning rõhutas, et ei põgenenud kohtumõistmise eest.

"Olen nüüd Liibanonis ja ma ei ole enam pantvang Jaapani ebaõiglases kohtusüsteemis, kus süü on eeldatud, kus diskrimineerimine on ohjeldamatu ja peamised inimõigused on keelatud," ütles Ghosn avalduses.

"Ma ei ole põgenenud õigusemõistmise eest - ma põgenesin ebaõigluse ja poliitilise tagakiusamise eest," ütles Ghosn ja lisas, et saab nüüd meediaga vabalt suhelda ja alustab seda järgmisel nädalal.

Esialgu ei ole selge, kuidas Ghosnil õnnestus lahkuda Jaapanist, kus ta viibis kautsjoni vastu vabaduses. Tal oli keelatud riigist lahkuda.

Ghosni vastu on Jaapanis esitatud süüdistused mitmetes majanduskuritegudes. Kohtuistung peaks algama kevadel.

Liibanoni võimesindajate andmetel saabus Ghosni riiki eralennukiga Türgist. Ghosni on viibinud koduarestis ja saanud reisida Jaapanis koos tütrega.

Ghosni vanemad on Liibanoni päritolu ja ta on veetnud seal suure osa lapsepõlvest.

USA väärtpaberite amet SEC esitas eelmisel nädalal Jaapani autotootja Nissani ja tema endise tegevjuhi Ghosni vastu süüdistused, mille järgi peitsid nad investoritelt Ghosni oodatavaks pensioniks minema pidanud 140 miljonit dollarit. Nissan maksab 15 miljonit trahvi. SEC esitas süüdistuse ka endisele Nissani juhatuse liikmele Greg Kellyle, kes väidetavalt pettusele kaasa aitas.

Nissani uus juht Makota Uchida on öelnud, et tema prioriteet on taastada usaldus firma vastu pärast endise juhi Carlos Ghosni skandaali, mis raputas nii autofirmat kui selle tööstusliitu Renault' ja Mitsubishiga.

Uchida tunnistas oma ametiaja esimeses avalikus sõnavõtus, et firma on teinud juhtimiskultuuris vigu ja on silmitsi keerulise majandusolukorraga. "Ma juhindun kolmest sõnast: austus, läbipaistvus ja usaldus," ütles Uchida, kes juhib firmat, mille mainet on kahjustanud andmete võltsimise skandaal ja eksjuhi Ghosni väidetavad finantsrikkumised.

Oktoobris langetas Nissan tänavust käibe- ja kasumiprognoosi ning tunnistas, et firmat on kahjustanud nõrk nõudlus Jaapanis, Euroopas ja USA-s. Samal ajal teatati kehvimast poolaasta tulemusest alates globaalsest rahanduskriisist.

Nissani eelmine tegevjuht Hiroto Saikawa astus tagasi septembris, kui Ghosni juurdluse käigus selgus, et ka tema oli üks firma juhtidest, kes endale ülemäärast töötasu määras.

Pariis: Prantsuse valitsus ei teadnud Ghosni pagemise asjaolusid

Prantsuse valitsus ei teadnud autofirmade Renault ja Nissan endise juhi Carlos Ghosni kavatsustest pageda Liibanoni, teatas Prantsuse välisministeerium teisipäeval. 

"Prantsuse võime ei informeeritud tema lahkumisest Jaapanist ning neil polnud mingit teavet selle lahkumise asjaoludest," teatas ministeerium avalduses. Ghosni Liibanoni minekust saadi teada uudistest, lisati. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: