ÜRO Julgeolekunõukogus heisati Eesti lipp

{{1577984100000 | amCalendar}}
Foto: Välisministeerium

Neljapäeval asetati New Yorgis Eesti lipp koos teiste uute valitud liikmete lippudega ÜRO Julgeolekunõukogu saali ette.

Lipu paigutamine teiste ÜRO Julgeolekunõukogu liikmete lippude juurde märkis hetke, kui Eesti astus maailma kriisidiplomaatia keskmesse.

Lipu asetas teiste hulka Eesti alaline esindaja ÜRO juures Sven Jürgenson, kes pidas tseremoonial ka lühikese kõne.

Jürgensoni sõnul saab ÜRO Julgeolekunõukogu teha palju, et leevendada maailmas inimkannatusi ja hoida rahvusvahelisel õigusel tuginevat maailmakorda.

"Eesti annab oma panuse, et Julgeolekunõukogu laua taga arutataks neid konflikte ja kriise, kus toimuvad rahvusvahelise õiguse ja inimõiguste rikkumised. Eriti tähtis on kaitsta naisi ja lapsi, kes jäävad konfliktide hammasrataste vahele. Kindlasti keskendume ka teemadele ja regioonidele, kus oleme Julgeolekunõukogus võtnud juhtrolli, näiteks Sudaani ja Iraagi sanktsioonikomitee juhina," lisas Jürgenson.

Jürgenson ütles pärast tseremooniat "Aktuaalsele kaamerale", et ÜRO Julgeolekunõukogu on maailma kõige elitaarsem klubi, mis tegeleb maailma olulisimate konfliktide ennetamise ja lahendamisega. "Olles vaid 15 liikmest koosneva klubi osa, siis see on väga suur vastutus," lisas ta.

Juba reedel on Jürgensoni sõnul ees tõsine arutelu Süüria humanitaarabi üle.

"Näiteks homme hommikul on juba kõige esimene sisuline kohtumine - Süüria humanitaarresolutsiooni arutelu, mis kahetsusväärselt eelmise aasta lõpus läbi ei läinud, kuna Venemaa ja Hiina sellele resolutsioonile veto panid. Aga sellest humanitaarabist Süürias sõltub rohkem kui nelja miljoni inimese elu," rääkis ta.

ÜRO Julgeolekunõukoguna valitud liikmena osaleb Eesti kõikidel istungitel, omab hääleõigust ja juhib kahte sanktsioonikomiteed. Samuti saab Eesti Julgeolekunõukogu liikmena tutvustada teemasid arutelu ja briifingute vormis: näiteks on plaanis suurendada teadlikkust rahvusvaheliste kübernormide ja olemasoleva rahvusvahelise õiguse kehtivusest küberruumis. 2020. aastal on Eesti Julgeolekunõukogu eesistuja maikuus.

 

ÜRO Julgeolekunõukogu ülesanne on seista maailmas rahu ja julgeoleku eest. Julgeolekunõukokku kuuluvad 15 liiget, kellest viis on alalised ja kümme valitud liikmed.

Lisaks Eestile alustas tööd ÜRO Julgeolekunõukogus neli uut valitud liiget: Niger, Tuneesia, Vietnam ning Saint Vincent ja Grenadiinid. Need neli riiki ja Eesti on Julgeolekunõukogu liikmed 2021. aasta lõpuni.

Viie alalise liikme - USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Venemaa ja Hiina - kõrval jätkavad 2020. aastal Belgia, Saksamaa, Dominikaani Vabariik, Indoneesia ja Lõuna-Aafrika Vabariik. 2020. aasta juuni valimistel valitakse järgmised viis liiget perioodiks 2021–2022.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: