Luik: Eesti kaitseväelaste töö Iraagis on peatatud

{{1578415080000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Iraagis väljaõppemissioonil viibivad Eesti kaitseväelased on sarnaselt liitlastega oma tegevused Iraagis praegu peatanud ja viibivad ameeriklaste õhuvähebaasis. Kaitseminister Jüri Luik (Isamaa) ütleb, et Eesti iseseisvalt missiooni lõpetamist ei kaalu ja edasised otsused võetakse vastu koostöös liitlastega.

Iraagis viibiv Eesti kaitseväe kuueliikmeline väljaõppemeeskond elab riigi lääneosas, Bagdadist umbes 250 kilomeetri kaugusel asuvas Al-Asadi õhuväebaasis. Kaitseväe kinnitusel pole seal viimastel päevadel ehk pärast Iraani kindrali Qasem Soleimani tapmist ja selle järel kuhjunud pingeid, ühtegi julgeolekuvahejuhtumit olnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kaitseminister Jüri Luik ütleb, et ohu hindamisel võime arvestada, et tegemist on ameeriklaste baasiga, kellel on piisavalt sõjalist jõudu, et oma baase kaitsta. Luik toob ka välja, et konkreetne baas asub sunniitide piirkonnas.

"Šiia üksustel, kes on praegu põhiline riskifaktor, on seal väga raske opereerida. Nii et loomulikult lahingpiirkonnas on alati suured riskid, aga kõik on tehtud selleks, et Eesti sõdurid oleksid kaitstud," sõnas Luik.

Ameeriklaste juhitavas ISIS-e vastases koalitsioonis osalevad eestlased ei ole seal lahingmissioonil. Nende ülesanne on pakkuda samas baasis väljaõpet Iraagi vägedele, kuid ka see tegevus on hetkel peatatud.

"Keegi välja ei liigu ja ka ühtegi neist iraaklastest, keda välja õpetatakse, praegu baasi ei sisene. Nii et selles mõttes ollakse ootereziimil," selgitas Luik.

Iraagi parlament kutsus pühapäeval riigi valitsust lõpetama koalitsiooni üksuste viibimine riigis, kuid Luige sõnul oli see avaldus üsna üldine ja seni pole valitsus öelnud, kuidas võiks edasi minna. Luik kinnitab, et Eesti iseseisvalt oma mehi Iraagist ära tooma ei hakka.

"Me loodame seda, et just nimelt kogu koalitsioon asub läbirääkimistesse Iraagi valitsusega ja töötatakse välja edasine tegevuskava, mis käib kõigi kohta - ameeriklaste, taanlaste, inglaste, prantslaste, eestlaste kohta," rääkis kaitseminister.

Ka riigikogu riigikaitsekomisjoni liige Leo Kunnas (EKRE) ütleb, et otsused võetakse sõltumata olukorrast vastu koos liitlastega.

"Me põhimõtteliselt Eesti riigina ei ole siiamaani teinud ühtki otsust sellistel operatsioonidel, kus me oleme tinglikult vabatahtlike koalitsiooni liige, keda juhib siis mingi konkreetne juhtriik, antud juhul Ameerika Ühendriigid, ilma selle juhtriigita," ütles Kunnas.

Lisaks väljaõppemeeskonnale teenib üks Eesti vanemohvitser ka Bagdadis rahvusvahelises sõjalis-strateegilises meeskonnas, mis nõustab Iraagi ministeeriume ja julgeolekujõudusid.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: