EKRE soovib järgmisel nädalal menetlusse anda oma apteegireformi eelnõu

{{1579775700000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

EKRE esimees, siseminister Mart Helme ütles valitsuse pressikonverentsil, et EKRE esitab tuleval nädalal parlamendile omapoolse apteegireformi muutva eelnõu.

"Me loodame, et järgmisel nädalal on see eelnõu sedavõrd valmis, et saame ta töösse lükata. Me ei saa nõustuda mingil juhul sellega, et üle Eesti hakkavad kümned või sajad apteegid maapiirkondades kinni minema," ütles Helme ERR-ile.

"Ma olen kuulnud väga palju juttu maa-apteekidest. Kui räägime maa-apteekidest, siis väga palju tegutseb proviisoreid. Tegelikult seal piirkonnas on juba valdav osa igati vastavuses apteegireformi nõuetele. Ehk jutt sellest, et massiliselt maal apteeke kinni läheb, absoluutselt ei päde," kommenteeris keskerakondlasest sotsiaalminister Tanel Kiik.

Helme kinnitas, et eelnõuga tegeleb praegu EKRE töögrupp.

"See on meie 12. tunni katse seda eelnõud, mis peaks 1. aprillist tööle hakkama, muuta," sõnas Helme.

"Me tahame selle eelnõuga püüda lahendada üht oma valimislubadust, et igas maakonnas oleks üks valveapteek," lisas Helme. Need oleks tema sõnul võimalik siduda haiglate juures olevate apteekidega.

"Siin on ka palju küsitavusi. Esiteks, kõigis haiglates ei ole selliseid apteeke, mõnda tuleks tekitada. Ja kas leitakse huvitatud teenusepakkuja? Aga debati mõttes on see sisuline, asjalik ettepanek," ütles Kiik.

EKRE aseesimees, rahandusminister Martin Helme ütles ERR-ile antud intervjuus, et EKRE tuleb lähiajal välja oma apteegireformi muutva eelnõuga.

"Meie jaoks ei ole aktsepteeritav lahendus, et massiliselt lähevad apteegid kinni. Meie teeme jätkuvalt tööd selle nimel, et seda ära hoida. Me ei ole leppinud, et see [apteegireformi] seadus sellisel kujul kehtima hakkab," ütles Helme.

Erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder uute apteegireformi eelnõude esitamist mõistlikuks ei pea. Tema sõnul ei oleks täiendavale eelnõule või muudatustele selles riigikogu toetust. 

Apteegireformi tühistada püüdnud Isamaa fraktsiooni liikme Priit Sibula sõnul jõuaks riigikogu veel reformi muuta, aga tema pole ühtegi uut algatust näinud.

"Isamaa seisukohad, mis puudutab omandiküsimuse liberaliseerimist, on endiselt samad, mis meil olid eelmisel aastal. Aga kõigepealt on vaja eelnõule otsa vaadata ja siis saab öelda, mida sellest arvata," ütles Sibul.

Mart Helme tunnistas, et koalitsioonierakondade fraktsioonides puudus apteegireformi küsimuses üksmeel, ent lootis, et EKRE fraktsioon tuleb uue eelnõuga siiski kaasa.

Reformierakonna juhi Kaja Kallase sõnul näitab EKRE plaanitav eelnõu sisulist usaldamatust apteegireformi vedava Keskerakonna sotsiaalministri vastu.

"Me oleme valmis arutama erinevaid lahendusi, aga uisapäisa me ühegi eelnõuga kaasa ei jookse. /.../ Eesti käekäik on meie kõigi huvides, selles suhtes ka meie oleme huvitatud lahendusest, aga me tahaks selle otsuse teha põhjendatult ja arusaadavalt," vastas Kallas küsimusele, kas Reformierakond oleks valmis apteegireformi tingimuste leevendamiseks valitsusega koostööd tegema.

Erakonna Isamaa liige Priit Sibul andis 10. detsembril riigikogule üle apteegireformi tühistava seaduse eelnõu. Riigikogu lükkas nädal aega hiljem selle esimesel lugemisel tagasi.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: