Moskva vastus Lähis-Ida rahuplaanile on pigem eitav

Foto: Mosab Shawer/Scanpix

Vene välisministeerium andis neljapäeval ametliku hinnangu Trumpi rahuplaanile. Venemaa seisukohaks on, et konflikti peavad lahendama Iisrael ja palestiinlased koos.

Vene välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova ütles, et viimase sõna peavad Lähis-Ida kriisi kestvaks ja õiglaseks lahenduseks ütlema palestiinlased ja Iisrael.

"Meie kinnitame valmisolekut edasiseks konstruktiivseks tööks kollektiivsete pingutuste raames, mis oleksid suunatud Lähis-Ida konflikti kindlale ja terviklikule lahendamisele," lausus Zahharova.

Kas Venemaa on siis valmis Donald Trumpi initsiatiivi toetama?

Vene teaduste akadeemia Idauuringute instituudi Israeli osakonna direktor Dmitri Marjasise hinnangul ei ole Venemaa praegu valmis Trumpi rahuplaani toetama.

"Kui selle plaani koostamisel osaleksid Vene eksperdid, siis see oleks veel kuidagi võimalik. Aga kuna ameeriklased tegid seda täiesti iseseisvalt, tegid oma dokumendi, lähtudes oma püüdlustest ja soovidest, siis miks peaks Venemaa selle plaani järgi mängima?" rääkis Marjasis.

Ajaloodoktor, idamaauurija Aleksei Malašenko sõnul hoiab Venemaa praegu lihtsalt olukorral silma peal.

"Venemaa Lähis-Idas poliitika seisneb selles, et osaleda ainult seal, kus sellel on tema jaoks mõtet, kus ta saab ennast edukalt positsiooneerida. Üldkokkuvõttes hoiab Venemaa siin praegu pausi. Ja tema igavese vahendaja roll siin esile ei tõuse," märkis Malašenko.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: