Suri maailma kuulsaim palgasõdur

Michael
Michael "Mad Mike" Hoare Autor/allikas: Scanpix/AFP

Lõuna-Aafrika Vabariigis (LAV) suri 100-aastasena Michael Hoare, keda peetakse maailma tuntuimaks palgasõduriks.

Hüüdnime all Mad Mike (Hull Mike) tuntud Hoare juhtis 1960ndate keskel Kongo sisesõdades peamiselt valgetest koosnevat palgasõdurite rühmitust, mis sõdis maoistlike sissidega, kirjutas BBC. Hoare juhitud üksused said tuntuks sanktsioneerimata tapmiste, piinamiste, röövimiste ja massivägistamistega sissidelt vallutatud aladel, kirjutab Wikipedia. Hoare'i võitlejaid toetas materiaalselt USA Luure Keskagentuur (CIA).

Hoare'i karjäär sai piinliku lõpu, kui ta vangistati 1982. aastal pärast ebaõnnestunud riigipööret Seišellidel.

Hoare'i sündis iirlastest vanemate lapsena Indias. Pärast armeeteenistust Briti üksuste koosseisus Teises maailmasõjas, kus ta tõusis majori auastmeni, töötas ta arveametnikuna, juhtides hiljem mitut ettevõtet Lõuna-Aafrika Vabariigis.

Hoare'i karjääri tõi pöörde see, kui teda 1961. aastal tutvustati Kongo ärimehele ja poliitikule Moise Tshombele, kellest sai kolm aastat hilje riigi peaminister. Tshombe palkas peaministriks saade Hoare'i võitlema vasakpoolsete Simba-sissidega.

Pärast Kongo konflikti sai Hoare'i üksus, mida tunti nime all Metshaned, rahvusvaheliselt tuntuks.

Hoare'i karjäär sai õnnetu lõpu kui ta väidetavalt Keenia ja LAV-i toetusel suundus koos 46 palgasõduriga Seišellidele, et selle sotsialistist president Albert René kukutada. "Pakett-puhkuse-riigipöördena" tuntud aktsioon ebaõnnestus, kui üks rühma võitlejatest riiki saabumisel lennujaamas oma lahtivõetud relvaga vahele jäi ning siis ka teised reetis. Hoare'i meestel õnnestus lennuväljalt kaaperdada lennuk, millega nad Lõuna-Aafrikasse pagesid. Sealsed võimud arreteerisid aga rühma ning neid naeruvääristati rahvusvahelises meedias.

Aasta hiljem mõisteti rühm Air India lennuki kaaperdamise eest vangi, 20-aastasest karistusest istus Hoare ära 33 kuud.

Oma ülejäänud elu veetis Hoare LAV-is. Ta avaldas mitu mälestusteraamatut ning tema elu põhjal vändati 1978 aastal ka seiklusfilm "Metshaned", milles peaosas kolonel Allen Faulknerina astus üles Richard Burton.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: