Türgi ründas kättemaksuks Süüriat

{{1580823360000 | amCalendar}}
Pommitamine Idlibis.
Pommitamine Idlibis. Autor/allikas: Omar Haj Kadour/AFP/Scanpix

Türgi väed ründasid esmaspäeval kättemaksuks Süüria vägesid pärast seda, kui Põhja-Süürias tapeti kaheksa türklast, sealhulgas viis sõdurit. Kättemaksuaktsioonis hukkus Türgi teatel mitukümmend Bashar al-Assadi režiimi sõjaväelast.

Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani sõnul hukkus esialgsel hinnangul vastulöögis 30 kuni 35 Süüria sõjaväelast. Türklaste F-16 hävitajad andsid löögi mitmekümnele objektile, kirjutab The Times.

See on esimene kord, kui Türgi väed on otseselt astunud lahingusse Süüria armee vastu. Rünnak toimus kolm päeva pärast seda, kui Erdoğan ähvardas rünnakuga Idlibis, kui Assad ei suuda peatada piirkonnas vägivalla levikut.

Erdogani sõnul anti löök 46 sihtmärgile Süürias. "Need, kes seavad kahtluse alla Türgi võime vastata, saavad oma veast kiiresti aru," lausus Erdogan.

Erdoğani sõnul edastati ka Venemaale sõnum, et Türgi ei jää passiivseks pealtvaatajaks, kui Süüria neid ründab. Olukorra eskaleerumine seab kahtluse alla vaherahu kokkulepped Põhja-Süürias Türgi ja Venemaa vahel, kirjutab The Times.

Süüria aktivistide teatel hukkus Türgi õhurünnakutes ka üheksa tsiviilisikut.

Türgi, kus on juba praegu 3,6 miljonit Süüriast pärit sõjapõgenikku, kardab uut sisserändajate lainet Idlibist. Erdogan ütles visiidil Kiievis, et umbes miljon inimest on Idlibi piirkonnast liikumas Türgi piiri poole.

Süüria inimõiguste vaatluskeskus teatas, et Türgi väed on hakanud pommitama režiimivägede positisoone Ain Issas, kes peaks kehtima relvarahu.

Erdogani sõnul peab Türgi enda ründamisele vastama ja seda tehakse ka edaspidi.

Inimõiguste vaatluskeskuse teatel hukkus türklaste pommide läbi 13 Süüria režiimivägede sõdurit. Samas ütles Süüria riigitelevisioon, et riigi väed ei kandnud kaotusi.

Kurdi allikate järgi on rünnaku tõttu Türgi poolt lõpetatud osalemine Türgi-Vene ühispatrullides Kobanis.

Erdogan: Türgi ei lase Süüria vägedel Idlibis kanda kinnitada

Türgi ei lase Süüria valitsusvägedel opositsiooni viimast kantsi vallutada, ütles president Recep Tayyip Erdogan teisipäeval.

"Süüria püüab praegu sellega aega võita, et sunnib süütud ja leinavad Idlibi elanikud meie piiri poole põgenema. Me ei anna Süüriale võimalust seal kanda kinnitada," vahendasid ajaleht Hürriyet ja telekanal NTV presidendi sõnu.

"See on (Süüria rünnak - toim.) Idlibi kokkuleppe selge rikkumine. Loomulikult on sellel režiimi jaoks tagajärjed," ütles Ukrainast naasev Erdogan lennukis ajakirjanikele.

Erdogan on kritiseerinud Venemaad kui Süüria presidendi Bashar al-Assadi toetajat Idlibi rahulepete nurjumises. teisipäeval jäi ta tagasihoidlikumaks.

"Meil ei ole vaja praegusel etapil Venemaaga tõsisesse konflikti ega vastasseisu sattuda," ütles ta. "Nagu teada, on meil koos Venemaaga väga tõsised algatused."

Türgi ja Venemaa kaubandus- ja kaitsesidemed on viimastel aastatel tihedamaks muutunud, ehkki Süüria sõjas toetavad nad vastaspooli.

Türgi rajas 2018. aastal kokkuleppel Venemaaga Idlibi 12 vaatluspunkti, et hoida ära Süüria vägede üleüldine pealetung.

"Meie sõjaväe vaatluspunktid etendavad seal olulist rolli ja jäävad kohale," kinnitas Erdogan teisipäeval.

Türgi diplomaat: Ankara ja Moskva suhted jäävad alles

Türgi rünnak ei tähenda, et Türgi ja Venemaa suhted oleks nüüdsest lootusetult sassis, ütles Türgi endine diplomaat Sinan Ulgen, vahendas Reuters.

"Nad (Türgi ja Venemaa - toim.) leiavad viisi, kuidas sellest üle saada, sest mõlemad sõltuvad üksteisest," märkis Ulgen.

Türgi välisminister on samas öelnud, et nad ei saa leppida Venemaa selgitustega, et Venemaa ei suuda täielikult Assadi režiimi tegevust kontrolli all hoida.

Venemaa föderatsiooninõukogu väliskomisjoni juht Konstantin Kosatšov ütles Reutersi teatel, et praegune olukord Põhja-Süürias paneb tõsiselt proovile Venemaa ja Türgi senised kokkulepped.

ÜRO kutsus Türgit ja Süüriat lõpetama võitlust Idlibis

ÜRO peasekretär António Guterres kutsus teisipäeval Türgit ja Süüriat lõpetama omavahelist võitlust Süüria opositsiooni kontrolli all olevas Idlibi provintsis.

Guterres ütles ajakirjanikele, et on äärmuselt murettekitav, et Türgi relvajõud ja Süüria valitsusväed "pommitavad teineteist" rahutus piirkonnas Süüria loodeosas.

"Minu tugev üleskutse on suunatud vaenutegevuse lõpetamisele," sõnas ta.

USA aga väljendas teisipäeval Türgi tegevusele Süürias täielikku toetust.

USA välisminister Mike Pompeo nimetas Türgi positsioonide tulistamist olukorra tõsiseks pingestumiseks. Pompeo kinnitas ühtlasi USA jätkuvat toetust Türgi õigusele ennast kaitsta.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: The Times-AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: