Kohus mõistis Toomas Lepa õigeks

{{1580976300000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Harju maakohus mõistis neljapäeval üle 200 000 euro omastamises süüdistatava Tallinna TV eksjuhi Toomas Lepa ja tema kaassüüdistatavad Lea Kraavi, Valter Kraavi ja KVA Telecomi õigeks.

Kohtunik Julia Vernikova märkis, et varalise kahju puudumisel ei saa omastamisest rääkida. "Teenus oli osutatud, saated tehtud ja eetrisse läinud, raha maksti välja vastavalt esitatud arvetele ja kooskõlas sõlmitud lepingutega," märkis kohus.

"Eeldades, et prokuratuuri seisukoht põhineb arusaamal, et Toomas Lepp tegutses ebaseaduslikult, tehes varakäsutust summas 230 760 eurot ehk selleks puudus vara omaniku nõusolek, kuid kohtu veendumusel ei ole selline väide kohtuliku uurimisel tõendamist leidnud," tõdes kohus.

Samuti eeldab kohtu hinnangul usalduse kuritarvitamine, et süüdlase tegevus või tegevusetus viib kannatanu varalise olukorra halvenemiseni ning mis puudutab dokumentide võltsimist ja võltsitud dokumentide kasutamist, siis kohtule jääb siiani arusaamatuks, milles võltsimine seisnes. "Võltsimise sisu ei ole avatud ei süüdistusaktis ega prokuröri süüdistuskõnes," märkis kohus.

"Esitatud süüdistuse raames ei ole kohus tuvastanud süüdistatavate käitumises neile inkrimineeritud kuriteo objektiivset koosseisu ja nii ei saa ka tuvastada teo õigusvastasust ja süüd," selgitas kohus.

"Prokuratuuri edasised plaanid selle süüdistusega selguvad märtsis, pärast seda, kui oleme saanud tutvuda kohtu põhjendustega," ütles kohtuotsuse kommentaariks Põhja ringkonnaprokurör Leelet Kivioja.

Novembri lõpus toimunud kohtuvaidluses taotles Kivioja Lepa süüdimõistmist ja talle tingimisi kaheaastase vangistuse mõistmist kaheaastase katseajaga. Lepa kaitsja Andres Simson leidis, et Lepp tuleb kogu süüdistuse ulatuses õigeks mõista. 

Prokurör taotles KVA Telecom raamatupidajale Lea Kraavile omastamisele kaasaaitamise ja dokumendi võltsimise eest tingimisi üheaastast vangistust, millest arvestatakse maha tema eelvangistuses viibitud kaks päeva. Prokurör palus määrata talle üheaastase katseaja. Prokurör taotles KVA Telecom juhatuse liikmele Valter Kraavile omastamisele kaasaaitamise eest tingimisi üheaastast vangistust üheaastase katseajaga.

Juriidilise isikuna on kohtu all KVA Telecom OÜ, millele prokurör palus mõista rahalise karistuse 20 000 eurot.

Kraavide ja KVA Telecom OÜ kaitsja Mart Sikut leidis, et kõik kolm tuleb kogu süüdistuse ulatuses õigeks mõista.  

Põhja ringkonnaprokuratuur süüdistab Leppa Tallinna TV juhina aastatel 2013–2016 näiliste tehingute abil enam kui 200 000 euro omastamises. Süüdistuse järgi kasutas Lepp omastamiseks KVA Telecom OÜ esitatud arveid, mis esitati saadete "Keskkonnanädal" ja "Vaba mõtte klubi" tootmise eest.

KVA Telecom OÜ-st kanti raha edasi omakorda juba Toomas Lepa kontrolli all olevasse äriühingusse Videomeedia OÜ, märkis süüdistus.

Süüdistuse järgi puudus KVA Telecomil endal võimekus neid saateid toota, samuti ei toimunud ka alltöövõttu Videomeediast ehk nii "Keskkonnanädal" kui ka "Vaba mõtte klubi" toodeti kasutades selleks Tallinna Televisiooni ruume, seadmeid ning operaatoreid.

Juriidilise isikuna sai süüdistuse KVA Telecom ning selle juhatuse liige Valter Kraavi ja raamatupidaja Lea Kraavi.

Algul oli samas kriminaalasjas ka Tallinna TV juhatuse eksliige Mart Ummelas, kuid tema suhtes lõpetati kriminaalmenetlus oportuniteedi põhimõttel juba varem.

Tallinna TV raha omastamises süüdistatava TTV eksjuhi Toomas Lepa sõnul on tema vastu suunatud süüdistused täiesti alusetud ning peale kaheaastast menetlust ei ole leitud tõendeid Tallinna TV-le kahju tekitamises.

Võimaliku konfiskeerimise tagamiseks on arestitud süüdistatavate valdusest leitud sularaha ning süüdistatavatele kuuluvaid kinnistuid.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: