Tartu uus koalitsioonilepe sai allkirjad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1581331980000 | amCalendar}}
Foto: Lilian Lukka/Tartu LV

Esmaspäeval allkirjastasid Tartu linnapea Urmas Klaas (Reformierakond) ja sotsiaaldemokraatide Tartu piirkonna juht Heljo Pikhof koalitsioonilepingu. Sellega pandi punkt Keskerakonna sisetülidest alguse saanud Tartu võimukriisile.

Uus võimuliit lubab rohkem tähelepanu keskkonnale ja sotsiaalteemadele. Samas mitu investeeringut on kajastatud tagasihoidlikumalt, kui eelmises – Keskerakonna ja Reformierakonna võimuleppes.

"Väga oluline on see, et segaduste aeg on läbi. Me oleme kokku leppinud sotsiaaldemokraatliku erakonnaga, et kuni järgmiste valimisteni me üheskoos linna juhime," ütles linnapea Urmas Klaas.

Urmas Klaas ja Heljo Pikhof koalitsioonilepet allkirjastamas Autor/allikas: Madis Hindre/ERR

Reformierakonna ja sotside koalitsiooniläbirääkimised kestsid kolm nädalat. Sotsiaaldemokraatide Tartu piirkonna juht Heljo Pikhof ütles, et kõige tulisemad vaidlused peeti hoolt vajavate inimeste koduteenuste üle. Koalitsioonilepingusse sai lõpuks punkt, mis lubab teenuste hinda allapoole tuua.

"Seal olid meil vaidlused. Tegelikult me numbritest hetkel ei rääkinudki. Me teeme ruttu selle analüüsi ära, et palju neid teenuseid juurde vaja on ja kui palju üks inimene peab maksma. Sealt lähtuvalt teeme ka eelarvesse muudatusettepanekud," sõnas Pikhof.

Mõlemalt poolelt nõudsid vastutulekut ka lasteaia kohatasud. Sotside nõudmisel külmutati kohatasud üheks aastaks. Linnapea Urmas Klaas jäi aga endale kindlaks, et Eesti üks kõrgeim kohatasu peab pikas plaanis alampalgaga seotuks jääma.

"Oluline on, et süsteem oleks jätkusuutlik. Ja teisiti, kui alampalgaga sidumine, on seda väga keeruline saavutada, selle pärast, et meie nõudmised lasteaedadele on suured."

2017. aastal loodud võimuliit lubas luua võimalusi Raadile multifunktsionaalse linnahalli ja perekeskuse rajamiseks. Niimoodi saadi Keskerakonna ja Reformierakonna koalitsioonile ka valimisliidu Tartu Eest toetus. Uues lepingus linnahalli enam ei mainita. Urmas Klaas ütles, et linnahalli jaoks on Raadil krunt olemas.

"Kõik need tublid inimesed, kes soovivad multihalli rajamisega tegeleda, on väga teretulnud. Nii et need jutuvestjad, ma soovitan neil käised üles käärida ja hakata tegutsema, mitte vaadata küsivalt linna ja maksumaksja suunas. See initsiatiiv on väga teretulnud. Mehed, võtke tööriistad kätte, hakake tegutsema."

Eelmine linnavalitsus lubas kindlas kõneviisis rajada Marja kergliiklussilla, seltsimaja, lemmikloomade surnuaia, aga ka soetada kõigisse koolidesse kaasaegse ja ergonoomilise koolimööbli. Uues leppes on sõnad "soetame" ja "rajame" asendatud sõnadega "otsime võimalusi" ja "seame sihiks". Urmas Klaas kinnitas siiski, et uue koalitsiooni ambitsioonikus pole eelmisega võrreldes väiksem.

"On väga palju teemasid, kus sõnastus on jõulisem ja selgem. Näiteks Tartu ettevalmistused Euroopa kultuuripealinnaks 2024. Aga on ka selliseid analüütilisemaid lähenemisi. Oluline on tähele panna, et see leping on sõlmitud järgmiseks pooleteiseks aastaks. See aeg ei ole väga pikk ja tuleb võtta ka siin jõukohaseid ülesandeid."

Koalitsioonilepingus on tõesti mitu uut analüüsi. Muu hulgas ideekonkursid endise Tähtvere valla maadele jäävate Vorbuse ja Märja aleviku väljaarendamiseks, aga ka Emajõe ja selle kaldaala elavdamiseks. Oma analüüsi saab ka võimalik Tartu rööbastransport.

"Rööbastransport loomulikult, see on keskkonnasõbralik. Nii või naa me peame selleni jõudma. Aga mis on täna peamine, on see, et planeeringutega arvestataks, et ei ehitataks rööbastranspordi tulevast teed maju täis," ütles Pikhof.

Neljapäeval koguneb Tartu volikogu ja ametisse nimetakse ka sotsidest abilinnapead. Hariduse, kultuuri ja spordivaldkonda hakkab kureerima tänane Tartu linnaraamatukogu juhti Asko Tamme. Rahandusala abilinnapeaks saab seni sotside fraktsiooni juhtinud Gea Kangilaski. Volikogu esimehe kohale esitasid sotsid trükimuuseumi juhi Lemmit Kaplinski.

"Eks meil ikka olid kõvad vaidlused ja lõpuks leppisime kokku, et ikkagi oma erakonna liikmed ja et need inimesed tulevad fraktsioonist. Aga mis ma öelda võin, tegu on nii-öelda Supilinna salaseltsiga ehk kõik on Supilinnast pärit," ütles Pikhof.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: