Soome parlament hakkab arutama alalist üleminekut suveajale

kell
kell Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Soome parlament hakkab neljapäeval arutama ettepanekut minna alaliselt üle suveajale. Kui Soome otsustaks alaliselt suveaja kasuks, lahendaks see ära siiani püsinud vastasseisu, kus ühes ajavööndis asuvad Balti riigid ja Soome ei ole suutnud kokku leppida, millisesse aega jääda pärast seda, kui Euroopa Liit on otsustanud lõpetada kellakeeramise.

Eduskund hakkab arutama kodanikualgatust, milles tehakse ettepanek jäädavaks üleminekuks suveajale. Algatus, mis kogus ligi 54 000 toetusavaldust, anti parlamendile üle novembris, kirjutab Soome ringhääling Yle.

Algatus õigustab suveajale jäämist sellega, et talvisel ajal on õhtul vähem valgust. Muudatuse eesmärk oleks toetada soomlaste liikumist õues ka sügisel ja talvel. Lisatund valgust õhtul annaks paremad tingimused treenimiseks pärast tööd ja koolipäevi, aga suurendaks ka tööohutust, põhjendatakse algatuses.

Soomlased said eelmisel aastal avaldada arvamust, kas nad soovivad suvel või talvel alaliselt elada.

Teede- ja kommunikatsiooniministeeriumi teatel pälvis püsivale talveajale üleminek toona veidi rohkem toetust, seda nii avatud veebiküsitluses kui ka eraldi küsitluses.

Soomes on suveajale üleminekut kasutatud alates 1981. aastast, ehkki esimene suvine suvekatse viidi läbi 1942. Alates 1996. aastast on Soomes aega muudetud vastavalt EL-i tavadele.

Euroopa Liit on otsustanud lõpetada igakevadine ja -sügisene kellakeeramine, kuid jätnud riikide enda otsustada, kas jääda kasutama praegust suve- või talveaega. Eesti olukorra teeb keeruliseks, et põhjanaaber Soome eelistab talveaega, lõunanaabrid Läti ja Leedu aga suveajale jäämist, kuigi kõik neli asuvad geograafiliselt ühes ajavööndis.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: yle.fi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: