Vitsut: Soome valitsus võiks kellakeeramise küsimust veel arutada

Toomas Vitsut
Toomas Vitsut Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Kuigi Soome valitsusel on kellakeeramise rahvaküsitluse tulemusi eirata raske, võiks riik majanduslikke põhjuseid arvesse võttes seda küsimust siiski veel arutada, ütles riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) esimees Toomas Vitsut (KE).

Kui Eesti seisukoht on seni olnud jääda püsivasse suveaega, siis Soomes hiljuti läbiviidud rahvaküsitlus näitas soovi jääda kella keerama, ehk nii-öelda talveaega. Läti on valmis kellakeeramisest loobuma.

Vitsuti sõnul paneb rahvaküsitlus Soome valitsuse ebamugavasse olukorda. "Kui on rahvaküsitlus juba korraldatud ja inimesed on öelnud, et neile meeldib vööndiaeg rohkem, siis sealt tagasi tulla on raske," sõnas Vitsut Vikerraadio saates "Uudis +".

"Aga sellele vaatamata on majanduslikud põhjused sageli nii olulised, et võib-olla tasub ka Soomes selle küsimuse poole tagasi pöörduda," lisas Vitsut.

ELAK arutas viimati kella keeramist augustis. Siis otsustati toetada kella keeramise lõpetamist ELis ja eelistati jääda püsivalt suveajale.

Vitsut rääkis, et peamine argument selle toetamiseks oli see, et see annaks inimestele juurde pikemalt valget aega.

Vitsut märkis, et Eesti jaoks on oluline, et meie regioonis oleks ühtne aeg nii Soome, Läti kui ka Leeduga.

"Mina näen siin praegu Eesti rolli selles, et me geograafiliselt oleme oma regiooni keskel ja me võiksime võtta endale initsiatiivi oma naabritega läbi rääkida, missugune aega peale kellakeeramise lõpetamist võiks Soomes, Eestis, Lätis ja Leedus olla," sõnas Vitsut.

Ühtse aja kasuks räägivad Vitsuti sõnul põhiliselt majanduslikud põhjused. "Kasvõi ühenduste puhul. Kui sõita näiteks laevaga Eestist Soome ja Eestis on üks aeg ja Soomes teine, siis see oleks inimestele ilmselt üsna ebamugav ja tekitaks palju segadust," ütles ta.

Vitsut avaldas lootust, et riigid jõuavad selles küsimuses mõistliku lahenduseni.

"Ma usun, et siin tuleb lihtsalt rahulikult läbi arutada, millised argumendid on kaalukamad ja missugused argumendid oleks vastuvõetavad nii Eesti, Soome, Läti kui ka Leedu inimestele. Me oleme oma naabritega alati kokkuleppele jõudnud. Me ei ole sellistes küsimustes mingit vägikaigast vedanud ja kui nendega läbi rääkida, küllap me leiame siis ka kõige parema lahenduse," lausus Vitsut.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: