X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Rehvipõlengu korral Raadil tuleks kolmandik Tartu elanikest evakueerida

Raadile on ladustatud ligi 14 000 tonni vanu rehve.
Raadile on ladustatud ligi 14 000 tonni vanu rehve. Autor/allikas: Keskkonnainspektsioon

Tartus Raadil paiknev vanarehvide ladustamisala tuleb kiiremas korras likvideerida, kuna seal puhkeva tulekahju korral tuleks hinnanguliselt kolmandik linna elanikkonnast evakueerida, teatas siseminister Mart Helme ametlikus kirjas keskkonnaminister Rene Kokale.

"Tulekahju korral tekib seal raskete tagajärgedega hädaolukord, mis ohustab paljude inimeste elu ja tervist ning toob kaasa ulatusliku keskkonnakahju. Palume keskkonnaministeeriumil leida parim lahendus, mis võimaldab rehvide reaalse likvideerimisega alustada kiiremas korras," seisab kirjas.

Kui vaidluste tõttu ei suudeta tegutsema panna rehviringluse eest vastutavat ettevõtet või võtab neil likvideerimise alustamine aega, siis siseministri hinnangul on oluline tagada riigi võimekus käivitada rehvide likvideerimiseks asendustäitmine ning lahendada kulude sissenõudmine hiljem.

Lõuna-Eesti kriisikomisjoni õppuseks modelleeritud arvutuste kohaselt võib Raadi rehvihoidla süttimise korral vajada evakueerimist kolmandik Tartu linna elanikest.

Kriisikomisjon märkis, et põlemisel tekkiv saasteainete hulk ületab suurel määral lubatud piirnorme - sõltuvalt saasteainest 4-3000 korda. See mõjutab elanike kõrval oluliselt ka keskkonda.

Siseminister Helme meenutas kirjas, et samalaadne tulekahju toimus 2019. aastal Leedus, 55 000 elanikuga Alytuse linnas, kus evakueeriti haiglaid, suleti koole ja ettevõtteid ning tulekahju tagajärjel tekkis Leedu iseseisvusaja suurim keskkonnakatastroof.

Täpsustatud hinnangu alusel on Raadil ladustatud umbes 13 100 tonni vanarehve. Siseministeerium märkis, et sel aastal kavatseb keskkonnainvesteeringute keskuse rahastada 1/3 vanarehvide likvideerimist, kuid pärast seda vajab veel likvideerimist 7400 tonni rehve.

Ehitusjäätmete ladustamiskoha tegevusluba lõppes juba 2015. aastal

Tartu vallas Raadil asuva ehitusjäätmete vaheladustamiskoha loa kehtivus lõppes 2015. aasta mais, kuid juba varasemalt oli ilmnenud probleem, et 2005. aastal ehitusjäätmete vaheladustamiskohana kasutusele võetud alal ei täideta jäätmeseaduse tingimusi.

Mitmeid omanikuvahetusi läbi teinud kohas oli hakatud ladustama rehviringluse vanarehve, mille osas ümbertöötlemist ei tehtud ning maksimaalse 3-aastase vaheladustamise asemel hakati neid sinna lihtsalt piiramatult kokku kuhjama. Peale loa kehtivuse lõppemist ei alustatud ala tühjendamist, vaid algasid vaidlused vastutuse üle, tutvustas Helme.

Siseminister lisas: "Samas piirkonnas toimus 2013. aasta jaanipäeval oluliselt väiksema rehvikogusega tulekahju, mille kustutustööd kestsid kümme tundi. Sel korral õnneks ei levinud suits Tartu linna suunas. Lõuna-Eesti regionaalse kriisikomisjoni eestvedamisel korraldatud asutuste koostööd, et selgitada ohu tõsidust, initsieerida lahenduseni viivate takistuste kõrvaldamist, suurendada turvalisust ja käivitada tegevusi, mille tulemusena vanarehvid Raadilt ära viidaks."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: