EL-i eelarvekõnelustel ei ole edusamme tehtud

Foto: SCANPIX/AFP

Euroopa Liidu eelarveteemalisel tippkohtumisel ei ole reedese seisuga erilisi edusamme tehtud ja paistab tõenäoline, et otsuste tegemine lükkub edasi.

Niinimetatud "säästlik nelik" ehk Austria, Taani, Holland ja Rootsi usuvad, et 2021.-2027. aasta eelarve peaks moodustama umbes ühe protsendi bloki rahvamajanduse kogutulust (RKT).

Euroopa Ülemkogu presidendi Charles Micheli ettepaneku järgi oleks eelarve 1,074 protsenti RKT-st, samas kui Euroopa Parlament nõuab 1,3 protsenti ja Euroopa Komisjon eelistab 1,11 protsenti.

Michel kohtus neljapäeva õhtul ja reede öösel liikmesriikide liidritega, et proovida kompromissi leida.

"Ma mõistan, et kui sa oled peaminister riigis, kus on vaeseid piirkondi, taristut, ma saan sellest aru... aga mis puudutab protsenti, ma jään kindlalt oma seisukoha juurde," ütles Taani peaminister Mette Frederiksen reedel Brüsselis.

Küsimusele, kas vastasseis suudetakse lahendada, vastas Frederiksen: "Ei, ma ei usu. Ma olen valmis siia jääma ja ma olen valmis jääma terveks nädalavahetuseks. Aga ei, ma ei usu, et me leppeni jõuame."

Tema sõnul on vaja veel ühte tippkohtumist, tõenäoliselt märtsi alguses.

Hollandi peaminister Mark Rutte ütles reede varahommikul EL-i peakorterist väljudes ajakirjanikele: "Ma lähen magama."

Rutte lahkus peakorterist näpus Chopini elulugu: rekvisiit, mis viitab, et ta pigem veedaks aega lugedes kui läbirääkimisi pidades ja oma seisukohti muutes.

Saksamaa toega "säästlik nelik" on üldjoontes vastu niinimetatud "Ühtekuuluvuse Sõpradele", mis koosneb peamiselt Kesk- ja Ida-Euroopa riikidest, kes tahavad ühtekuuluvuspoliitika (ÜKP) eelarve säilimist senises mahus.

"Kui me tahame lepet, peavad kõik olema paindlikud. Ei saa nii olla, et üks või paar riiki üritavad tulemust dikteerida," ütles Soome peaminister Sanna Marin. Ka tema ei pannud leppeni jõudmisele palju lootust.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: