Reformierakonna ettepanek: kõigile 500-eurone tulumaksuvaba miinimum

Foto: ERR

Reformierakond annab kolmapäeval menetlusse seaduseelnõu, millega kaotatakse ära aastatulu suurusest sõltuv maksuvaba tulu määr ja kehtestatakse kõigile ühtne maksuvaba tulu 500 eurot kuus (6000 eurot aastas) ning pärast seda ühetaoline tulumaks 20 protsenti.

Reformierakonna juhatuse liige ja parlamendisaadik Hanno Pevkur ütles ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast", et erakonna pakutava maksumuudatusega võidaks kõik, kelle palk on üle 1200 euro.

"Need on õpetajad, arstid, päästjad, politseinikud ja paljud teised keskklassi inimesed, kelle palgad on kerkinud üle 1200 euro. Ratase valitsuse maksureform lõi kõige valusamalt just neid inimesi," sõnas Pevkur.

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles hiljem pressikonverentsil, et Eesti inimeste palgad kasvavad ja järjest enam inimesi lähevad praegu kehtiva korraga maksu alla. Kallas lisas, et see probleem ei puuduta ainult töötavaid inimesi, vaid ka pensionäre.

"Meie pensionärid on jäämas Ratase tulumaksusüsteemi ohvriteks. 184 000 pensionäri peavad alates aprillist hakkama maksma tulumaksu, sest nende pension on üle tulumaksuvabastuse. Ehk neid inimesi, kes seda kasutada ei saa, on üha rohkem," rääkis Kallas.

Rääkides Reformierakonna eelnõu maksumusest ja katteallikatest, ütles Pevkur, et laias laastus läheb see maksma 250 miljonit eurotja reform jõustub kahe aasta jooksul.

"Meie ettepanek on teha seda kahe aasta jooksul ehk kulu oleks 125 ja 125 miljonit. Kui riigieelarve tulud kasvavad aastas ligi 700 miljonit eurot, siis 125 miljonit ei ole väga suur mure. Lisaks pakkusime me ka käesoleva aasta eelarve jaoks välja 40 miljoni ulatuses kärpekohti. Ehk kui poliitiline tahe on olemas, siis 125 miljoni leidmine ligi 12 miljardi kanti kerkinud riigieelarvest pole väga suur probleem," sõnas Pevkur.

Reformierakonna arvutuste kohaselt võidaks näiteks 1300 eurot teeniv inimene nende ettepanekuga igas kuus 11 eurot, 1500 eurot teeniv 33 eurot, 1800 eurot teeniv 67 eurot, 2000 eurot teeniv 89 eurot ning 2100 eurot teeniv inimene 100 eurot kuus.

Miks Reformierakond tuli just praegu oma maksumuudatuse ideega välja, põhjendas Pevkur sellega, et Eestis on 68 500 inimest, kes saavad veebruaris koos tuludeklaratsiooniga teate, et neil tuleb riigile raha juurde maksta, kuna nad on teinud rohkem tööd, kui möödunud aasta alguses ennustada oskasid.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: