Taavi Aas majanduskriisist: kärpeid ja maksutõuse plaanis ei ole

Majandusminister Taavi Aas (KE) ütles ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast", et koroonaviirusest põhjustatud majanduskriisi ajal ei kavatse valitsus kärpida avaliku sektori palku ega tõsta makse.

Tehnilistel põhjustel ei salvestunud intervjuu esimesed kolm minutit. ERR.ee palub vabandust.

Taavi Aas ütles, et kindlasti ei tohi hakata kärpima ning valitsus on võtnud seisukoha, et käitub kriisis teistmoodi.

"See valitsus kindlasti ei taha kriisis elada. Valitsus on võtnud seisukoha, et me kindlasti käitume teistmoodi," lausus Aas.

"Kõige hullem on tõesti see, kui hakata kriisiolukorras veelgi püksirihma koomale tõmbama, sest see ainult süvendab kriisi," ütles minister veel.

Üks valdkond, kus saaks Aasa sõnul reageerida suhteliselt kiiresti on elamute rekonstrueerimine. "On olemas väga palju rekonstrueerimisprojekte, mis on täiesti sahtlist väljavõetavad, saab kohe käiku panna. Siin on küsimus ainult selles, et vaja on täiendavat riigi toetust ja esimesed asjad saavad käima minna," sõnas Aas.

Sama ütles Aas teedeehituse kohta. "On olemas täiesti valmis projekte, mis on oodanud rahastust ja kuhu kriisiolukorras riigil oleks mõistlik rahastust juurde suunata;" ütles Aas.

Aas tunnistas, et kõikides sektorites investeeringutega olukorda leevendada võimalik ei ole.

Aas kinnitas, et riik kavatseb oma suuremate investeeringute ja objektidega, nende seas neljarajaliste teede välja ehitamine, edasi minna.

Võimalikud meetmed majanduse toetamiseks

Aas rääkis, et kavandatavad meetmed majanduskahju leevendamiseks on sektoriaalselt erinevad. Ta tõi näiteks, et õlitööstuses saab läbi ressursitasude ettevõtete olukorda lihtsustada.

Osade sektorite puhul piisab teatud garantiidest, ütles Aas. "Näiteks pangad annaksid lisarahastust ja aitaksid seda perioodi üle elada," rääkis Aas.
On ka valdkondi, kus saab aidata läbi maksude ajatamise.

Aas rääkis, et laenu võtmine praeguste madalate intresside juures ei ole välistatud. "Kui see aitab Eesti majandust kriisist üle saada, siis kahtlemata. Ja laenu kasutamises investeeringuteks ei ole midagi halba," sõnas Aas.

"Kui majandust saab elavdada läbi investeeringute, siis selleks laenu võtmine ei ole küll mingi patt," ütles minister.

Kuigi poolteist nädalat tagasi öeldi Tallinna sadamast ERR-ile, et kruiisihooajal erimeetmeid Tallinna külastavatele krusiisilaevadele plaanis ei ole ning oodatakse suisa rekordkülastatavust, siis Taavi Aas nii optimistlik enam ei ole, tema sõnul ei saa enam välistada piiravaid meetmeid.

Lennunduses on Aasa sõnul toimunud iseregulatsioon ja inimesed on lendamisest loobunud.

Aas rääkis, et turmismindusse on negatiivsed mõjud juba kohale jõudnud ja kestavad kindlasti ka kõige kauem. "Kui sügavale see kriis selles sektoris ulatuda võib, ma ennustada ei julge, aga ma seda väga helgetes värvides ei näe," lausus Aas.

Endine Eesti Panga president Ardo Hansson ütles esmaspäeval "Aktuaalses kaameras", et Eestile lisab kindlust praeguses olukorras hea tööturu seis. Aasa sõnul tuleb seda vaadata sektorite kaupa ja turisminduses võime muutusi näha üsna pea. Tööturu head seisu aitab Aasa sõnul hoida täiendavate investeeringute soodustamine riigi poolt.

Saates oli juttu veel Tallinki ja Tallinna linnavalitsuse koostööst linnahalli arendamisel ning Tallinnas kavandatavatest alkoholimüügi piirangutest.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: