Taani kavatseb pärast lihavõtteid piiranguid lõdvendada

Foto: SCANPIX/AFP/Martin Sylvest

Taani on esimese Euroopa riigina esitanud kindla plaani hakata kehtestatud piiranguid järk-järgult kaotama. Peaminister Mette Frederikseni sõnul kaotatakse esimesed piirangud pärast lihavõtteid ehk kahe nädala pärast.

Frederikseni sõnul on järjest rohkem tõendeid, et Taanil on õnnestunud COVID-19 viiruse levikut piirata ning see annab põhjuse optimismiks. "Kui me, taanlased, hoiame kokku, aga piisaval kaugusel, järgmised kaks nädalat – kuni lihavõttepühad läbi saavad – ning (nakatumiste) arv püsib stabiilsena, siis alustab valitsus järk-järgult, vaikselt ja kontrollitult ühiskonna taasavamist," ütles Frederiksen esmaspäeval pressikonverentsil, vahendas Financial Times.

Frederiksen ei täpsustanud, kuidas piiranguid kaotama hakatakse, kuid ta mainis, et tõenäoliselt hakatakse koolide graafikuid sättima nii, et kõik ühel ajal ei liiguks. Samamoodi on tema sõnul tähtis vältida tipptundide ülerahvastatust ühistranspordis.

Frederiksen märkis, et piiride avamisele veel ei mõelda, sest oht väljaspool riiki pole kuhugi kadunud.

Taanis seati rangemad liikumispiirangud 11. märtsil. Frederikseni sõnul on selle tagajärjel praktiliselt kadunud grippi nakatumised ning märkimisväärselt piiratud koroonaviiruse levikut. Eelmisel nädalal hospitaliseeriti Taanis vähem koroonaviirusega nakatunud inimesi kui nädal varem. "Siiani on Taani tervishoiusüsteem vastu pidanud. See on hea märk," ütles Frederiksen.

Taani oli üks esimesi Euroopa riike, mis sulges koolid ja välismaalastele piirid. Taani riik paistis silma ka sellega, et nõustus maksma 75 protsenti koondamisohus inimeste palgast.

Kopenhaageni Ülikooli viroloogiaprofessori Alln Randrup Thomseni meelest oleks peaminister võinud rõõmusõnumiga lihavõtete järgse ajani oodata, sest piirangute leevenemist lootev rahvas võib nüüd pühade ajal suurest rõõmust vastutustundetult käituda. Viroloogid hoiatavad, et mitte mingil juhul ei tohi kõiki piiranguid korraga kõrvaldada.

"Kui kõik piirangud korraga kõrvaldada, saame me sellise haiguskõvera, mis tervishoiusüsteemi võimekust selgelt ületab ja lööb meid just sinna olukorda, mida me tahtsime ära hoida. Me näeme, kui hullud on Itaalias asjad," üles Thomsen.

Taanis algas eriolukord päev varem kui Eestis ning selle ajaga on koroonaviirusesse surnud 77 inimest. Taani liikumispiirangud on Eesti omadest leebemad ses osas, et seal on lubatud kuni kümne inimesega kogunemised. Erinevalt Eestist on aga kinni ka kõik söögikohad.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: Financial Times, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: