Reps nõustus eksamite erandi osas piirduma eriolukorra ajaga

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps tegi esmaspäeval riigikogus nii kultuurikomisjonile kui ka õiguskomisjonile ettepaneku minna põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse muudatustega edasi viisil, et märkida sinna tähtajalise otsustusõiguse andmine valitsusele eriolukorras eksamite korraldamiseks ning kooli lõpetamiseks.

"Kuna tähtajatu õiguse andmine on tekitanud mõningast ärevust, seda eriti ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetajate seas, siis tegin ettepaneku asendada see seaduseelnõu muudatustes tähtajalise õigusega," lisas minister.

Reps rõhutas, et muudatuste peamine eesmärk on leida eriolukorras parimad ja paindlikud lahendused, mitte saada pikaajalist otsustusõigust.

Reps ütles, et eelnõu koostamise esimeses versioonis sõnastati tähtajata õigus otsustada kooli lõpetamise tingimuste üle seetõttu, et praegu on väga keeruline prognoosida, kui kaua eriolukord kestab ja kas viirus võib pärast vaibumist uuesti puhkeda.

Eriolukorra jätkudes võib tekkida vajadus pakkuda paindlikke võimalusi eksamite sooritamiseks mitte ainult lähikuudel, vaid ka suve lõpus, sügisel või suisa järgmise õppeaasta teisel poolaastal, selgitas minister.

"Oluline on, et õpilased, kellel sel õppeaastal on eriolukorra tõttu eksamite sooritamine häiritud või jäävad need üldse sooritamata, ei satuks järgmistel aastatel võrreldes teiste lõpetajatega ebavõrdsesse olukorda."

Riigikogus tuleb esmaspäeval esimesele lugemisele valitsuse algatatud abipolitseiniku seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse (COVID-19 haigust põhjustava viiruse SARS-Cov-s levikuga seotud meetmed) eelnõu, mille tingis eriolukord ja sellega koos esile kerkinud probleemid. Muu hulgas muudetaks sellega põhikooli- ja gümnaasiumiseadust.

Eelnõu varasemas versioonis nägi haridus- ja teadusministeerium ette, et ka pärast eriolukorra lõppu kehtestab valitsus, millistel tingimustel lõpetavad noored põhikooli või gümnaasiumi – kas eksamitega või eksamiteta. Praegu on selle kehtestanud riigikogu põhikooli- ja gümnaasiumiseaduses.

Paarkümmend aineõpetajate ühendust ütlesid riigikogule tehtud pöördumises, et eriolukorra ajal tehtavad haridust puudutavad seadusemuudatused peaksid kehtima vaid eriolukorra ajal või määratud tähtajani pärast eriolukorra lõppu.

Aineühendused leidsid, et haridusminister Mailis Reps püüab eriolukorras suurendada oma võimu haridusküsimustes riigikogu arvelt ka pärast eriolukorra lõppu.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: