Nafta hind tõusis OPEC+ toodangukärpe kokkuleppe uudise peale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Bensiini hind USA-s Detroidis dollarites galloni kohta 10. aprillil.
Bensiini hind USA-s Detroidis dollarites galloni kohta 10. aprillil. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Maailmaturu naftahinnad tõusid esmaspäeval enam kui kolm protsenti seoses naftatootjate kokkuleppega kärpida toodangut madalseisus olevate hindade turgutamiseks ja Venemaa ning Saudi Araabia vahelise hinnasõja lõpetamiseks.

USA toornafta WTI barrelihind tõusis 3,4 protsenti, 23,55 dollari tasemele, samas Põhjamere brendi hind kerkis 3,1 protsenti 32,46 dollari juurde barrelist.

OPEC-i peasekretär Mohammad Barkindo nimetas kärpeid "ajaloolisteks".

Samas on mõned analüütikud, nagu Stephen Innes AxiCorp-ist, uudise peale pigem skeptilised.

Innes ütles, et jääb kahtlus leppe tegeliku mõju suhtes, kuna arvesse tuleb võtta nõudluse kahanemist viiruspandeemia tõttu ning asjaolu, et varude mahutid olid juba täitumas.

Varem pühapäeval ütlesid eri riikide nafta- või energiaministrid sotsiaalmeedia vahendusel, et jõudsid leppeni, millega kärbitakse alates 1. maist naftatoodangut kokku 9,7 miljoni barreli võrra päevas.

OPEC-i liikmed eesotsas Saudi Araabiaga ning Venemaa ja selle liitlased pidasid pühapäeval tunniajase videokonverentsi eesmärgiga lüüa lukku lepe, milleni jõuti reede varahommikul, kuid mis jäi Mehhiko lõplikku seisukohta ootama.

Mehhikole seatud piirangu ettepaneku ja Mehhiko nõustutud kärpe vahe katab kinni USA, mis vähendab lisaks enda kvoodile toodangut täiendavalt veel 300 000 barreli võrra päevas oma lõunanaabrite eest.

USA president Donald Trump kiitis pühapäeva õhtul sõlmitud lepet naftatootjate vahel. "Suur Naftalepe OPEC Plussiga on tehtud. See päästab sadu tuhandeid energiasektori töökohti Ühendriikides," säutsus Trump.

"Tahan tänada ja õnnitleda Vene presidenti Putinit ja Saudi Araabia kuningat Salmani. Ma rääkisin nendega just äsja Ovaalkabinetist. Suurepärane tehing kõigi jaoks!"

Nafta hind on viimase kahe aastakümne madalseisus seoses üleilmse pandeemia tõttu langenud nõudlusega ja ka Saudi-Vene hinnasõja tõttu, mis samuti raputas üleilmseid turge. Hind on kukkunud alates aasta algusest, mil COVID-19 pandeemia hakkas üha laiemalt levima.

Leppele jõudmine pühapäeval märgib loodetavasti Riyadi ja Moskva vahelise hinnasõja lõppu.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: