USA peatab ajutiselt WHO rahastamise

{{1586916300000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / EPA

USA peatab Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) rahastamise selleks ajaks, kuni uuritakse organisatsiooni tegevust koroonaviiruse leviku alguses. Riigi hinnangul tegi WHO toona tõsiseid vigu ja üritas koos Hiinaga olukorra tõsidust varjata.

USA presidendi Donald Trumpi sõnul üritas WHO koroonaviiruse levikut alguses väiksemaks mängida ja seetõttu kaotasid riigid väärtuslikku aega, et inimelusid päästa.

"WHO ei suutnud uurida usutavaid teateid Wuhani allikatelt, mis olid otseses vastuolus Hiina valitsuse ametlike andmetega," ütles Trump.

President rõhutas, et USA maksumaksjad panustavad WHO-sse oluliselt rohkem kui hiinlased ja seetõttu on riigil õigus nõuda täielikku läbipaistvust.

"Me kavatseme ka edaspidi WHO-ga suhelda, et näha, kas nad suudavad teha tõsiseltvõetavaid reforme. Me kavatseme ümber suunata maailma tervishoiu ja töötada teistega otse."

Samal ajal arutatakse USA-s aina rohkem selle üle, millal ja kuidas peaks majanduse uuesti avama.

"Meil on mitu osariiki, mis on praegu heas seisus. Nad vaatavad ülejäänud riiki ja ei suuda uskuda, mis toimub," rääkis Trump.

Mõned kubernerid aga leiavad, et see ei ole üldse presidendi otsustada, millal nende osariik peaks tavalise elu juurde naasma.

"Presidendi seisukoht on täiesti absurdne. See ei ole seadus. See ei ole põhiseadus. Meil ei ole kuningas. Meil on president," ütles New Yorgi osariigi kuberner Andrew Cuomo.

Samuti leidub kubernere, kes täielikult eiravad presidenti ja teevad koostööd kõrvalosariikidega, et otsustada, kuidas teatud piiranguid järk-järgult leevendada.

USA on WHO suurim rahastaja ja toetas organisatsiooni eelmisel aastal 400 miljoni dollariga.

ÜRO peasekretär taunis USA otsust

ÜRO peasekretär Antonio Guterres taunis teisipäeval USA otsust peatada Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) rahastamine.

"Praegu pole aeg vähendada Maailma Terviseorganisatsiooni ega ühegi teise humanitaarorganisatsiooni varasid võitluses koroonaviiruse vastu," ütles Guterres pärast USA presidendi Donald Trumpi vastavasisulist teadet.

"Ma olen veendumusel, et WHO toetamine on absoluutselt kriitilise tähtsusega, et võita sõda COVID-19 vastu," jätkas peasekretär.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: