Soome professor: riigil pole õigust inimeste piiriülest liikumist takistada

Soome piirivalvurid tööl.
Soome piirivalvurid tööl. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / LEHTIKUVA

Piirikontroll tähendab inimeste identiteedi ja EL-i kodakondsuse kontrollimist, mitte aga piiriületuse taktistamist, leiab Soome inimõiguste professor Martin Scheinin.

"Euroopa Liidu seadused võimaldavad sulgeda teatava piiriületuspunkti ja taastada piirikontroll EL-i sisepiiridel. Piirikontroll tähendab aga inimeste identiteedi ja EL-i kodakondsuse kontrollimist, mitte nende keelamist piiri ületada," ütles Scheinin Soome ringhäälingule Yle.

Soomes reguleerib liikumisvabadust Soome ja Rootsi piiril kolm erinevat taset: Soome põhiseadus, Euroopa Liidu põhiõiguste harta ja Põhjamaade omavahelise lepingud, selgitas Scheinin.

Põhjamaades on liikumisvabadus ajalooliselt väga kaugele arendatud. Tavaolukorras võib kodanik minna teise riiki ükskõik, millise piiripunkti kaudu. Praegune sisepiirikontroll võib suunata piiriületused teatavatesse sisepiiripunktidesse, kui on vaja piiri ületada mujalt, saab piirivalvurilt taotleda eraldi luba.

Euroopa Liidu põhiõiguste harta artikli 45 kohaselt on aga igal liidu kodanikul õigus liikuda ja elada vabalt liikmesriikide territooriumil.

"EL-i kodanikke tuleb kohelda võrdselt, välja arvatud juhul, kui võrdsuse suhtes on olemas konkreetne erand. Näiteks annab põhiseadus soomlastele selles küsimuses laiemad õigused kui teistele EL-i kodanikele," ütles Soome piirivalve üksusejuht Tuomas Laosmaa.

Turu ülikooli õigusteaduskonna professori Jukka Sneli sõnul lubab EL-i seadus rahvatervisele ohtliku olukorra korral - nagu näiteks pandeemia ajal - mõne teise liikmesriigi kodanikke tagasi saata. Kui Soome soovib seda teha, peab ta tegutsema vastavalt oma seadustele.

Aga Scheinini sõnul Soomes sellist seadust pole. Samuti ütles ta, et tõsise ohu korral sisejulgeolekule võib EL lubada ka liikmesriikidel minna ajutistest piirangutest kaugemale, kuid ta ei saa nende nimel otsustada.
-"Sel juhul peab liikmesriik rakendama omaenda õiguse alusel, ehk siis seaduslikult, oma meetmed. Soomel sellised õigusaktid puuduvad," tõdes professor.  

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: