Viiruseoht sundis Venemaad võidupidustusi koomale tõmbama

{{1589013240000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / Aleksei Družinin

Venemaa tähistab laupäeval 75 aasta möödumist võidust Natsi-Saksamaa üle Teises maailmasõjas tagasihoidlikult, sest president Valdimir Putin otsustas koroonapandeemia tõttu ära jätta võiduparaadi Moskva Punasel väljakul.

President pidas 20-minutise kõne Kremli müüri äärse sõjamemoriaali juures, selle asemel et juhatada tuhandete sõdurite ja sõjatehnika paraadi.

Putin kutsus laupäeval Teise maailmasõja lõpu 75. aastapäeva kõnes kõiki venelasi ühte hoidma.

"Me teame ja usume kindlalt, et üheskoos oleme me võitmatud," kuulutas president televisiooni vahendusel kõnes, mis peab asendama koroonapandeemia tõttu ära jäetud suurejoonelist võiduparaadi.

Putin ei maininud kõnes koroonaviirust, ehkki sellesse on Venemaal nakatunud juba ligi 200 000 inimest. Tema juttu sõjavõidust võis aga tõlgendada laiemalt.

"Meie veterani võitlesid elu eest, surma vastu. Ja ka meie oleme suutelised samasuguseks ühtsuseks ja vastupanuks," ütles president.

Venemaast on viimastel nädalatel saanud Euroopa suurim koroonapandeemia kolle, kus juba kuus päeva järjest on teatatud rohkem kui 10 000 uuest nakkusjuhtumist päevas. Sestap on Krem sunnitud suurejoonelisi plaane kärpima.

Kremlil oli kavas pooleteistunnine paraad 15 000 sõjaväelase, ajalooliste sõjamasinate ja uusimate raketisüsteemide osavõtul. Seda jälginuks Punase väljaku tribüünilt sõjaveteranid ja maailma liidrid nagu Prantsuse president Emmanuel Macron.

Sündmusega näidanuks Venemaa end Nõukogude Liidu saavutuste pärijana ja esitanuks oma tõlgenduse Teisest maailmasõjast, mis võideti tänu miljonite Nõukogude sõdurite ennastsalgavale ohverdusele.

Paraadil välja tuua kavatsetud relvad pidanuks demonstreerima Venemaa staatust suurvõimuna, mis otsustab saatuse konfliktides nagu Süüria sõda, ehkki rahvusvaheline kogukond ei taha sugugi leppida Krimmi äravõtmisega Ukrainalt.

COVID-19 jõulise leviku tõttu Euroopas oli Putin sunnitud aprilli keskel raske otsuse lagetama ja paraadi ära jätma.

"Ohud seoses epideemiaga, mille haripunkt ei ole veel möödas, on äärmiselt suured," tunnistas president. "Sellepärast ei ole mul õigust alustada paraadi ettevalmistustega."

Paraadi püütakse asendada ilutulestiku ja lennuetendustega paljude Venemaa linnade kohal.

Moskva linnapea manitseb aga elanikke koju jääma ning vaatama etendust televiisorist või rõdult, kui see juhtub olema.

Venemaa pidi 9. mai paraadist Moskva Punasel väljakul loobuma ning sai näidata ainult oma sõjalennukite demonstratsioonlende. Autor/allikas: SCANPIX / TASS/ Sergei Karpukhin

Õhtul kell seitse on kõigis Venemaa 11 ajavööndis vaikuseminut.

Nii asetas Putin lilled Kremli müüri äärde igavese tule juurde ning pidas kõne, meenutades Nõukogude Liidu panust Teise maailmasõja võidu saavutamises.

Venemaa president Vladimir Putin 9. mai pidustustel Moskvas. Autor/allikas: SCANPIX / Aleksei Družinin

Pärast kõnet tegid Moskvast ülelennu sõjaväehelikopterid, pommitajad ja hävituslennukid. See jäi võidupäeva ainsaks jõudemonstratsiooniks.

Valgevene president Aleksander Lukašenko seevastu koroonaviirust ei karda ja teatas, et traditsiooniline paraad 5000 sõjaväelase osavõtul saab teoks nagu igal aastal. "Me ei saa teisiti," ütles Lukašenko reedel.

Valgevene president Aleksandr Lukašenko 9: mai paraadil Minskis. Autor/allikas: SCANPIX

 

Valgevene paraadi jälgisid kümned tuhanded

Kümned tuhanded inimesed kogunesid laupäeval koroonaviiruse kiuste Minski sõjaväeparaadile, millega tähistatakse 75 aasta möödumist Natsi-Saksamaa alistamisest.

Erinevalt paljudest teistest riikidest ei ole Valgevene viiruse leviku pidurdamiseks karme piiranguid kehtestanud. Seejuures on president Aleksandr Lukašenko muret viiruse pärast psühhoosiks nimetanud.

"Valgevene katsumused sõjas ei ole võrreldavad ühegi raskusega tänapäeval," ütles Lukašenko paraadil, kus osales umbes 3000 sõdurit.

Osa eakaid sõjaveterane kandsid paraadil kaitsemaske, kuid üldiselt oli maske pealtvaatajate seas vähe näha.

9: mai paraad Valgevene pealinnas Minskis. Autor/allikas: SCANPIX / AFP / SERGEI GAPON

Umbes üheksa miljoni elanikuga Valgevenes on teatatud üle 21 000 koroonaviiruse juhust.

Võidupüha sõjaväearaad viiakse läbi ka autoritaarses Türkmenistanis, kus ei ole seni teatatud ühestki koroonaviirusse nakatumisest.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: