Maasikakasvataja kutsus ministreid maasikapõllule

Foto: ERR

Eesti Maasikakasvatajate Liidu juht ja Marjamaa talu omanik Elke Lillemets kutsus ETV saates "Ringvaade" ministreid maasikapõllule oma silmaga veenduma, et abikäte vajadus on reaalne ja kui neid ei tule, jäävad maasikad põllule

"Et kui te ei usu, mis me räägime, siis tulge vaadake. Siin on kogu meie praegune meeskond ja vaadake neid põlde ja seda, kui palju meil on abikäsi puudu," ütles Lillemets.

Saatejuht Marko Reikop küsis, kas koroonakriisis töötuks jäänud Eesti oma inimestest ei oleks maasikakorjamisel abi.

"Kindlasti oleks, kui nad tuleksid. Meil on lähedusest töötajad, kes käivad aastaringi, nüüd on ka mõned tulnud, kes on jäänud tööta. Aga nendest ei piisa meile," vastas Lillemets.

"Mõni üksik tuleb. Mõni tuleb proovima ja siis teatab, et ta ikkagi ei jõua. Inimene, kes on kaheksast viieni harjunud kontoritööd tegema, ei saa põllu peal hakkama. Selleks ajaks kui ta hakkama saab, on meil hooaeg läbi," rääkis Lillemets.

Ta ütles, et konkreetselt Marjamaa talus on puudu 20-40 inimest. Hooaja tipul peaks Lillemetsa sõnul põllul olema umbes 100 inimest.

"Kuna maasikas on selline mari, mis saab järsku valmis ja kui tuleb näiteks kuumalaine on hästi kriitiline, et kõik korraga saaks ära korjatud. Ta ei oota nagu kurk," lausus Lillemets.

Ta lisas, et Ukrainas on inimesed olemas, kes ootavad, et nad saaksid tööle tulla. Lillemetsa sõnul võivad need inimesed, aga lõpuks minna mõnda teise riiki.

Lillemets rääkis, et piiri peal on ju võimalik teha ära tervisekontroll ja vajalikud testid ja tööandjal on võimalik hoida töötajaid vajadusel ka karantiinis.

Lillemets rääkis, et ilma välistööjõuta ennustab ta, et Marjamaa talus jääb ligi 70 protsenti saagist korjamata. "Kui maasikas jääb põllule, siis võib juhtuda nii, et järgmisel aastal seda firmat ei ole, sest see on majanduslikult liiga suur põnts, et seda üle elada," sõnas Lillemets.

Lillemets rõhutas, et ukraina töölisi tuleks odavtööjõu asemel kutsuda oskustööjõuks. Keskmine marjakorjaja saab Lillemetsa sõnul palka umbes 1000 eurot kuus.

Maaeluminister Arvo Alleri (EKRE) sõnul tuleneb võõrtööjõu riiki mittelubamise otsus ohust Eesti inimeste tervisele.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: