"AK. Nädal" uuris, milline on elu üleöö suurpereks saanud peres

Foto: ERR

Mai algul sündisid Ida-Tallinna keskhaiglas pealinna tänavused esimesed kolmikud. Sellest nädalast on nad juba kodus vanema venna kõrval kasvamas. "Aktuaalne kaamera. Nädal" uuris, milline on argipäev üleöö suurpereks saanud peres ja millest unistab nelja poja ema.

Akna all käiv lärmakas remont Vadimi, Vladimirit ja Jevgenit ei häiri. Põnnide emal Taisiia Zotoval aga on remondi üle hea meel, sest kui see üks kord valmis saab, siis on maja ees kaldtee ja ta saab lapsevankriga ise jalutama minna. Esialgu on õue minek kättesaamatu luksus, sest vanker mahub küll lifti, kuid korteriuksest sellega sisse ei saa ja nii on vaja vähemalt kahte inimest, et korraks õue pääseda.

Isa Igor isapuhkust võtta ei saa, sest jäi koroonakriisi ajal tööta, praegu käib ta juhutöid tegemas. Nii peab Taisiia päeval üksi hakkama saama.

"Esimesel päeval kulus meil terve õhtu toa sisustamisele, et meil oleks lastega sama mugav toimetada nagu sünnitusmajas, et neid kiiresti riietada, toita," rääkis naine.

Taisiial jagub ohtralt kiidusõnu sünnitushaigla rahvale, tänu kelle õpetustele on kolmikutega märksa lihtsam hakkama saada.

Iga kolme tunni tagant tuleb lapsi toita. Pärast imetamist tuleb põnn üle kaaluda ja kui kõhutäis on ettenähtust väiksem, tuleb lutipudelist lisatoitu anda.

"Vastavalt sellele, kui kiiresti ma hakkama saan, nii palju jääb mulle aega iseendale. Kui ma saan 1,5 tunniga hakkama, siis on mul 1,5 tundi vaba aega," rääkis Taisiia.

Kui kõik õnnestub, siis saavad poisid toidetud ühe tunniga.

Et kolmikutega üksi hakkama saada, valitseb Zotovite peres karm režiim, teisiti lihtsalt pole võimalik.

"Minu jaoks on see raske, kuid ma saan aru, et kui režiimist kinni ei pea, siis läheb asi käest ära ja ma ei saa lastega hakkama," ütles naine.

Mähkmeid kulub ühes ööpäevas nii palju, et pere pole püüdnudki neid kokku lugeda.

Taisiia sõnul püüavad nad kolmikute kõrval aega leida esimesele pojale, kellest kolmeaastaselt sai suur vend. Lihtne see pole.

"Ta jookseb rõõmuga nende juurde. "Minu nunnukesed" - ta kutsub neid nii, aga loomulikult armukadetseb, eriti esimestel päevadel," tõdes Taisiia.

Naiine tunnistas, et pisut on vanem poeg Dmitri siiani ta peale solvunud, sest ema oli kaks nädalat kodust ära. Naine naerab, et iga päevaga läheb lihtsamaks, sest kolmeaastased unustavad kiiresti.

Krasnodarist pärit Taisiia kolis Eestisse viie aasta eest ja koroonakriisi tõttu ei ole ta lähedased saanud appi tulla.

"Igas olukorras tuleb kohaneda, võib-olla seal ema ja õed oleksid mind toetanud ja ma poleks ilma nende abita hakkama saanud. Praegu ma olen poistega üksi ja ma saan nendega hakkama," rääkis ta.

Eemise aasta lõpus uuris Taisiia Haabersti linnaosavalitsuselt, millist abi võiks pere saada.

"Mulle öeldi, et lastega jalutamas käimine jääb ära, kuna see on liiga suur vastutus. Ainus võimalik abi oleks korteri koristamine," ütles ta.

Läheduses elava kolmikute ema Oksana kogemusest teab Taisiia, et korteri koristamine tähendab põrandate puhastamist. Nii polegi naine kindel, kas põrandapesu tema elu väga palju kergemaks teeks. Taisiia tunnistas, et saatusekaaslasega suhtlemisest on palju abi.

"Tema tüdrukud on kaheksakuused ja tal on kaks vanemat tütart. Ka tema on nendega peamiselt üksi, kuna mees on tööl. Minu silmis on ta tõeline kangelane, eeskuju. Ta annab mulle jõudu - kui tema sai hakkama, siis saan ka mina," ütles Taisiia.

Naise sõnul on tal kolmikutega lihtsam hakkama saada, sest tänu vanemale pojale on tal teatud vilumus juba olemas.

"Kui need oleksid mu esimesed lapsed, siis ma oleksin vist juba hulluks läinud, oleks kogu aeg käinud kontrollimas, kas nad ikka hingavad," rääkis ta.

Praegu on Taisiial kaks suurt soovi - et lapsed pääseksid gaasivaludest ja pere saaks Tallinnalt munitsipaalkorteri, sest praegune üürikorter on nii suure pere jaoks väike.

"Üürikomisjonist on pere läbi käinud, see on aktsepteeritud ja nad on järjekorras. Küsimus on nüüd natukene keerulisem, järjekorrad on väga pikad. /.../ Tuleb tõdeda, et kohe elamispinna võimalust pakkuda ei saa," ütles Haabersti linnaosa vanem Andre Hanimägi, kelle sõnul saab linn peret toetada ka imikutoiduga ja kui pere soovib, siis käiakse kord nädalas koristamas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: