Ratas: Keskerakond on selguse huvides valmis 50 000-eurose annetuse tagastama ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1590581220000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles, et kui Keskerakonnale vähetuntud Tartu ettevõtja poolt tehtud annetuse tagamaad jäävad hämaraks, on erakond valmis selle raha tagasi maksma.

Ratas ütles Vikerraadio saates "Stuudios on peaminister", et erakondadele tehtud maailmavaateliste annetuste juures peaksid erakonnad ise kontrollima, kas annetus on tehtud õigetel põhjustel.

Ratase sõnul on ta palunud Keskerakonna peasekretäril Mihhail Korbil ühendust võtta vähetuntud ettevõtja Jana-Helen Juhastega, kes Keskerakonnale esimeses kvartalis 50 000 euro suuruse annetuse tegi.

"Ma arvan, et kui erakonnale tulevad maailmavaatelised annetused eraisikute poolt, siis tegelikult peaks olema kuskilt piirist erakonnal endal loodud kontrollmehhanism ja meil on plaanis ka selle kaasuse valguses ka otsus teha. Kui siin jäävad ebaselged vastused, siis on ainult üks lahendus ja annetus tuleks sellele inimesele tagastada," ütles Ratas.

Pool tundi pärast peaministri intervjuud Vikerraadios saatis Keskerakond Jana-Helen Juhaste nimel tema avalduse, kus Juhaste kinnitab, et Keskerakonnale üle kantud 50 000 euro suurune annetus oli tehtud tema isiklikest vahenditest.

"Soovisin toetada Keskerakonna maailmavaadet ja olen ka esitanud avalduse Keskerakonnaga liitumiseks. Olen tagasihoidlik inimene ega soovi avalikkuse tähelepanu, kuid teen kindlasti koostööd õiguskaitseorganitega," seisis Keskerakonna edastatud Juhaste avalduses.

Tulud ei paista annetusele vastavat?

ERR-i uudisteportaal avalikustas aprillis, et Keskerakond kogus esimeses kvartalis rahalisi annetusi 108 705 eurot, sellest 50 000 eurot annetas vähetuntud ettevõtja Jana-Helen Juhaste.

Äriregistri andmetel on Juhaste ettevõtete Tarkoris OÜ ja Telekomehitus OÜ juhatuse liige. Neist esimene on koristusfirma ja teine tegeleb telekommunikatsiooni kaablite paigaldusega. Mõlema ettevõtte juriidiline aadress on Tartus.

Annetuse teinud Juhaste polnud annetust tehes isegi Keskerakonna liige, vaid äriregistri andmetel hoopis EKRE liige. Kui ERR-i venekeelne portaal Rus.err.ee selle kohta Juhastelt aru päris, vastas ta, et kuulumine EKRE-sse tuleb talle üllatusena. 14. aprillil astus ta EKRE-st välja.

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb ja Tartu piirkonna juht Jaan Toots ütlesid aprillis ERR-ile, et nad ei tea midagi erakonnale esimeses kvartalis 50 000 eurot annetanud Tartu ettevõtjast Juhastest.

ERJK küsis maksu- ja tolliametist välja andmed Juhaste kolme aasta tulude kohta ning tulud on olnud liiga väikesed annetuseks, mille ta tegi, kirjutas Äripäev.

"Maksuameti andmed näitasid, et isiku tulud on kaunis väikesed," sõnas komisjoni aseesimees Kaarel Tarand, kuid ei soostunud ajalehele ütlema, millisesse suurusjärku need aastate lõikes on Juhastel jäänud.

Keskerakond oli üks kolmest valitsuserakonnast, mis  ERJK likvideerimise ja selle ülesannete andmise riigikontrollile. Riigikontrolör Janar Holm on suhtunud sellesse plaani skeptiliselt. 

Toimetaja: Kristjan Kallaste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: