Keskerakond tagastab 50 000-eurose annetuse

Keskerakonna õhupallid.
Keskerakonna õhupallid. Autor/allikas: Ahto Laur

Keskerakond otsustas tagastada 50 000 euro suuruse annetuse, kuna sellega seoses on kerkinud vastamata küsimusi.

"Keskerakonna seisukoht on, et rahaasjad peavad olema läbipaistvad ja selged. Keskerakonna esimees Jüri Ratas on konkreetse kaasuse kohta öelnud, et kui õhku jäävad vastamata küsimused, siis tuleb annetus tagastada. Kuna on tekkinud kahtlused annetuse läbipaistvuse osas, siis otsustas Keskerakond selle täies mahus tagastada," selgitas Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb.

ERR-i uudisteportaal avalikustas aprillis, et Keskerakond kogus esimeses kvartalis rahalisi annetusi 108 705 eurot, sellest 50 000 eurot annetas vähetuntud ettevõtja Jana-Helen Juhaste.

Äriregistri andmetel on Juhaste ettevõtete Tarkoris OÜ ja Telekomehitus OÜ juhatuse liige. Neist esimene on koristusfirma ja teine tegeleb telekommunikatsiooni kaablite paigaldusega. Mõlema ettevõtte juriidiline aadress on Tartus.

Annetuse teinud Juhaste polnud annetust tehes isegi Keskerakonna liige, vaid äriregistri andmetel hoopis EKRE liige. Kui ERR-i venekeelne portaal Rus.err.ee selle kohta Juhastelt aru päris, vastas ta, et kuulumine EKRE-sse tuleb talle üllatusena. 14. aprillil astus ta EKRE-st välja.

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb ja Tartu piirkonna juht Jaan Toots ütlesid aprillis ERR-ile, et nad ei tea midagi erakonnale esimeses kvartalis 50 000 eurot annetanud Tartu ettevõtjast Juhastest.

Peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles 27. mail Vikerraadio saates "Stuudios on peaminister", et kui Keskerakonnale vähetuntud Tartu ettevõtja poolt tehtud annetuse tagamaad jäävad hämaraks, on erakond valmis selle raha tagasi maksma.

"Ma arvan, et kui erakonnale tulevad maailmavaatelised annetused eraisikute poolt, siis tegelikult peaks olema kuskilt piirist erakonnal endal loodud kontrollmehhanism ja meil on plaanis ka selle kaasuse valguses ka otsus teha. Kui siin jäävad ebaselged vastused, siis on ainult üks lahendus ja annetus tuleks sellele inimesele tagastada," ütles Ratas.

Pool tundi pärast peaministri intervjuud Vikerraadios saatis Keskerakond Jana-Helen Juhaste nimel tema avalduse, kus Juhaste kinnitab, et Keskerakonnale üle kantud 50 000 euro suurune annetus oli tehtud tema isiklikest vahenditest.

"Soovisin toetada Keskerakonna maailmavaadet ja olen ka esitanud avalduse Keskerakonnaga liitumiseks. Olen tagasihoidlik inimene ega soovi avalikkuse tähelepanu, kuid teen kindlasti koostööd õiguskaitseorganitega," seisis Keskerakonna edastatud Juhaste avalduses.

Erakondade rahastamise järelevalvekomisjon (ERJK) saatis juuni alguses seoses suurannetusega prokuratuuri kuriteoteate. Riigiprokuratuuri pressiesindaja Kaarel Kallas kinnitas ERR-ile, et prokuratuur sai kuriteoteate kätte ja peab seaduse järgi kümne päeva jooksul otsustama, kas alustada menetlust või mitte.

Eesti Ekspress: raha pärineb Tallinnas ärihuve omavalt ettevõtjalt

Eesti Ekspress väidab laupäeval oma allikatele viidates, et Juhaste nimel annetatud raha pärineb ettevõtja Martin Künnapilt, kellel on Tallinnas mitmeid ärihuvisid ning pooleli ka miljoneid eurosid väärt vaidlus Tallinna kommunaalametiga.

Lehe väitel figureerib Künnap enam kui 20 ettevõttes, mis tegelevad kõigega alates pakiveost, kinnisvara üürist kuni veinide ja parfüümide e-kaubanduseni.

Leht kirjutab, et praegu käib Künnapi suurim ja kõrgeimate panustega äri kinnisvaraarenduse mõttes magusas asukohas Tallinna hipodroomil, kus Jaan Manitski, Mats Gabrielssoni, Martin Künnapi ja tema äripartneri Reigo Randmetsa ühisfirma Hipodroomi 15 OÜ tahab juba aastaid ehitada kokku 100 korteri mahus elumaju. Seda on aga takistanud vaidlus Tallinna kommunaalametiga.

Nimelt on praeguse hipodroomi all puhas ja moodsast tsivilisatsioonist puutumatu maa: seal puuduvad nii elektrikaablid, vee-, kanalisatsiooni- kui ka sadeveesüsteemid. Aastate jooksul on Manitski ja Gabrielsson püüdnud nende rajamisel linnaga koostööd teha, kuid praeguseks on otsustatud esimesed kolm ise rajada, kirjutab Ekspress. Teine ja keerulisem on lugu aga sademevee ärajuhtimise süsteemiga, mille ehitamine linna nõuete kohaselt läheks maksma hinnanguliselt 12 miljonit eurot. Arendajad ise on soovinud rajada tunduvalt odavamat - suurusjärgus kolme miljoni eurost - süsteemi, kus sadevesi juhitaks ära maapinnal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: